Jak rozwijać swój biznes w skali międzynarodowej i nawiązać współpracę z korporacjami?

  • Lendtech
  • 16.04.2021

Poznański Park Naukowo-Technologiczny przeprowadził ankietę wśród kilkudziesięciu startupów z Polski, Danii, Litwy, Hiszpanii, Estonii, Niemiec oraz Węgier, pytając o różne aspekty funkcjonowania w czasie i po pandemii. Startupy prognozują, że koniec pandemii będzie niezwykle pracowitym, a zarazem trudnym czasem.

Wyjście na nowe rynki, rozwój relacji z klientami, promocja i wzmożona sprzedaż znalazły się na szczycie listy działań planowanych na najbliższe miesiące. Startupy deklarują wznowienie realizacji odroczonych projektów komercyjnych i badawczych oraz dalsze poszukiwanie finansowania zewnętrznego.

Scale-up Champions, oferuje trzy ścieżki wsparcia

Szansą dla rozwoju młodych firm są różne programy finansowane ze środków unijnych. Tego typu programy oferują szereg możliwości dla młodych spółek technologicznych. Łączą je z korporacjami i inwestorami oraz wspierają w ekspansji zagranicznej. Dysponują bogatą bazą międzynarodowych mentorów oraz ekspertów, którzy szkolą i pomagają startupom w rozwijaniu biznesu na wielu płaszczyznach swojej działalności. Oferują dostęp do bazy kontaktów: inwestorów oraz korporacji, z którymi młode spółki technologiczne mają szansę nawiązać współpracę oraz relację biznesową. Organizują liczne wydarzenia networkingowe i warsztaty, aby pomóc firmom w rozwijaniu kompetencji, zdobywaniu wiedzy i doświadczenia w środowisku międzynarodowym

Jednym z przykładów jest jedyny w Polsce, bezpłatny, międzynarodowy program Scale-up Champions, który oferuje trzy ścieżki wsparcia:

  • Program Współpracy z Korporacjami,

  • Program Gotowości Inwestycyjnej,

  • Program Międzynarodowej Inkubacji, w którym pomaga projektom w internacjonalizacji przedsiębiorstwa.

II runda Programu Współpracy z Korporacjami

Scale-up Champions trwa od roku i dotychczas zrealizował pierwsze edycje swoich programów angażując łącznie ponad 100 startupów z Europy, około 70 przedstawicieli funduszy VC i Business Angels oraz 30 korporacji. Partnerami realizowanych działań były przedsiębiorstwa jak: Volkswagen Poznań, PwC, PKO Bank Polski, Alvo Medical, Danfoss czy Connect Pay. W inicjatywie zaangażowane są czołowe fundusze venture capital oraz mentorzy i eksperci z całej Europy.

Program nie zwalnia tempa i poszukuje startupów do drugiej rundy Programu Współpracy z Korporacjami. Do tej ścieżki młode spółki technologiczne mogą aplikować do 29 kwietnia 2021 r. Poszukiwane są technologie specjalizujące się w rozwiązaniach dla branży: Health Tech, Green Energy, Retail, Fintech, Smart Cities i Industry 4.0.

Projekty, które odpowiedzą na korporacyjne wyzwania otrzymają szansę na zaprezentowanie się przed globalnymi przedsiębiorstwami: Adamed, Cisco, Global Omnium, TMB Transports Metropolitans de Barcelona, Danfoss, Desigual, Elisa i wieloma innymi.

„Market Discovery Mission” po Estoni

Korporacje wyznaczyły ponad 50 technologicznych wyzwań w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań startupów. Przykładem poszukiwanych technologii są te wyznaczone przez koncern medyczny Adamed, który poszukuje rozwiązań m.in. będących idealną parą dla jednego lub więcej produktów marki Adamed, tym samym dostarczając wymiernej wartości pacjentom. Poszukiwane są również technologie specjalizujące się w rozwiązaniach terapeutycznych opartych na dowodach dostarczanych pacjentom w formule SaaS, czy rozwiązania poprawiające stosowanie się pacjentów do zaleceń lekarzy w zakresie stosowania leków będących jednocześnie wygodne i skuteczne. To tylko namiastka wyzwań określonych przez korporacje.

Dla tych którzy chcieliby rozwijać swój biznes za granicą, a zwłaszcza na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, Scale-up Champions przygotował „Market Discovery Mission” po kraju startupowych unicornów, czyli Estonii!

Do tej wyjątkowej misji w formie online zostanie wybranych 10 najlepszych startupów z Europy. To 5-dniowe wydarzenie, organizowane 24-28 maja 2021 r. będzie świetną okazją do poznania estońskiego ekosystemu startupów i tamtejszej kultury biznesowej. Na zakwalifikowane firmy czekają wydarzenia networkingowe angażujące lokalne przedsiębiorstwa oraz kluczowe instytucje z ekosystemu. Uczestnicy będą mieli szansę na nawiązanie kontaktów biznesowych z przedsiębiorcami i ekspertami podczas spotkań 1:1. Planowane są również warsztaty oraz szkoleniach dotyczące specyfiki estońskiego rynku i aspektów prawnych jego działania. Taka wiedza pozwoli startupom na lepsze zrozumienie ekosystemu docelowego oraz jego możliwości, aby stworzyć sprzyjające warunki do rozpoczęcia swojej działalności w kraju, który jest europejskim pionierem branży cyfrowej.

Bilety na ekskluzywną konferencję Latitude59

Dodatkowo zrekrutowane startupy otrzymają bonus w postaci biletów na ekskluzywną konferencję Latitude59, która odbędzie się 17-18 czerwca 2021 r. Wydarzenie jest jedną z największych konferencji technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Angażuje ponad 2500 uczestników z 55 krajów. W konferencji weźmie udział aż 350 międzynarodowych inwestorów i 500 startupów z całej Europy. 10 wyselekcjonowanych startupów otrzyma unikatową szansę na udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, podczas którego m.in. odbędą się spotkania 1:1 z międzynarodowymi inwestorami, startupy będą mogły zaprezentować swoje pomysły w konkursie pitchingowym czy wziąć udział w programie mentorskim tego wydarzenia.

Aby przystąpić do udziału w rekrutacji, należy złożyć aplikację do 3 maja 2021 r.

Projekt otrzymał finansowanie z unijnego programu badawczo-innowacyjnego „Horyzont 2020” w ramach umowy o dotację nr 871877. Koordynatorem projektu jest Poznański Park Naukowo Technologiczny. Projekt realizujemy wraz z partnerami La Salle Technova z Barcelony, FUNITEC z Barcelony, DTU Skylab z Kopenhagi, Tehnopol z Tallina oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym z Kowna.

/Komunikat Prasowy

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 16.04.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.