Kontomatik: open banking to nie tylko usługi finansowe

  • Lendtech
  • 18.02.2021

Dokładna informacja o kliencie pozwala uniknąć kłopotów i lepiej zaadresować usługi. Dostęp do nich zapewniają rozwiązania z zakresu otwartej bankowości. Polski fintech Kontomatik – lider open bankingu nad Wisłą, robi krok więcej i udowadnia, że otwarta bankowość przydaje się nie tylko podmiotom rynku finansowego.

 

Z zapowiedzi Kontomatika – lidera rozwiązań z zakresu otwartej bankowości w Polsce i pierwszego podmiotu z polską licencją AIS (Account Information Service – Usługa Dosępu do Rachunku) – wynika, że spółka wychodzi ze swoimi usługami poza branżę finansową. Nowe rozwiązania wspierane są przez partnerstwa ze spółkami technologicznymi np. VSoftem, który usprawnia przepływ danych do podmiotów TPP, co znacznie usprawnia proces kredytowy.

 

Weryfikacja klientów wbrew bańce, w której operuje świat finansów, jest podstawą przy wielu transakcjach poza sektorem finansowym, kredytowym czy kapitałowym – przydaje się np. przy wynajmie nieruchomości, pojazdów, czy też po prostu w handlu, gdy np. do zapłaty za towar dochodzi po jego dostarczeniu.

 

Ale weryfikacja za pomocą AIS to nie tylko korzyść polegająca na większym bezpieczeństwie. To też możliwość przygotowania lepszej i bardziej dopasowanej oferty.

 

Co to jest otwarta bankowość?

 

Otwarta bankowość to rozwiązania umożliwiające wykorzystanie danych klientów bankowych, za ich zgodą, do oferowania im nowych usług np. inicjowania płatności PIS (Payment Initiation Service) lub dostępu do rachunku AIS (Account Information Service). Ramy prawne dla otwartej bankowości stanowi unijna dyrektywa PSD2.

 

Usługi te oferować mogą licencjonowane podmioty, które określa się mianem TPP, czyli Third Party Provider (dostawca zewnętrzny), który po otrzymaniu zgody od użytkownika, może połączyć się za pomocą odpowiedniego API z jego rachunkiem bankowym i w ramach otrzymanej zgody – wykonać zleconą usługę np. pobrać dane do analizy, zlecić przelew, dobrać produkt oszczędnościowy, itp.

 

Usługami otwartej bankowości są np. agregacje rachunku. To coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce, które udostępnia już kilka największych banków. Na czym to polega? Klienci posiadający kilka rachunków bankowych w różnych bankach, mogą podglądać salda i zlecać operacje bankowe w ramach jednej aplikacji mobilnej banku. Usługi z zakresu PSD2 dopiero są na początkowym etapie rozwoju, ale zgodnie z zasadą, że usługi kreują usługi – można spodziewać się, że w najbliższych latach open banking będzie pełnił funkcję „service makera”, który umożliwi powstanie i rozwój wielu nowych usług i biznesów.

 

Michał Łukasik z Kontomatika będzie jednym z prelegentów podczas E-Commerce Fintech Connect, które odbędzie się już 3 marca 2021 roku.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 18.02.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.