- Lendtech
- 14.10.2021
Narodowy Bank Polski zlikwidował Departament Badań i Innowacji Finansowych, który był obecny w strukturach NBP od jesieni 2018 roku.
Część zadań likwidowanego departamentu przeniesiono do Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych oraz do Departamentu Systemu Płatniczego – to ten ostatni był odpowiedzialny za opracowanie raportu o ewentualnym potencjale wdrożenia CBDC w Polsce. Raport Pieniądz cyfrowy banku centralnego opublikowano w maju 2021 roku.
To niewiele zmienia dla fintechów
Innowacje finansowe mają olbrzymie znaczenie dla rozwoju gospodarczego – przykładem mogą być np. internetowe metody zapłaty tj. BLIK, czy też portfele cyfrowe tj. Apple Pay i Google Pay, z których korzysta już kilka milionów Polaków. Inne przykłady innowacji finansowych spoza rynku płatniczego to m.in. pieniądz cyfrowy banku centralnego, czyli CBDC.
Wiele banków centralnych szykuje odpowiednie wdrożenia w zakresie CBDC dostrzegając w nim duży potencjał do rozwoju (m.in. poprzez ograniczenie kosztów transakcyjnych). Cyfrowe euro i dolar to kwestia czasu, natomiast cyfrowy juan już jest w zasadzie faktem. Czy będzie cyfrowy złoty? Z lektury wspomnianego raportu o cyfrowym pieniądzu wynika, że NBP jest temu projektowi raczej niechętne.
Likwidacja departamentu innowacji finansowych w NBP nie wiele zmienia z punktu widzenia fintechów, gdyż ten zajmował się głównie prowadzenie prac badawczych. W zmianie struktury można dopatrywać się symboliki w zakresie podejścia NBP do fintechów, ale byłaby to przesada. Przynajmniej na tym etapie.
Dla biznesu zdecydowanie istotniejszą rolę odgrywa departament fintech w UKNF, który w ostatnich latach dosyć aktywnie wspiera innowacje finansowo technologiczne np. realizując projekt piaskownicy regulacyjnej, piaskownicy wirtualnej czy też w ramach zespołu roboczego na bieżąco identyfikując bariery dla rozwoju fintech w Polsce.
/LP/Lendtech
Autor: Lendtech | Data publikacji: 14.10.2021