Narodowy Bank Polski zamyka departament fintech

  • Lendtech
  • 14.10.2021

Narodowy Bank Polski zlikwidował Departament Badań i Innowacji Finansowych, który był obecny w strukturach NBP od jesieni 2018 roku.

Departament Badań i Innowacji Finansowych działał od 2018 roku, czyli przez nieco ponad 3 lata. Do zadań departamentu należało prowadzenie prac badawczych i sporządzania prognoz w zakresie strategicznych zagadnień ekonomicznych oraz w zakresie innowacji finansowych.

Część zadań likwidowanego departamentu przeniesiono do Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych oraz do Departamentu Systemu Płatniczego – to ten ostatni był odpowiedzialny za opracowanie raportu o ewentualnym potencjale wdrożenia CBDC w Polsce. Raport Pieniądz cyfrowy banku centralnego opublikowano w maju 2021 roku.

To niewiele zmienia dla fintechów

Innowacje finansowe mają olbrzymie znaczenie dla rozwoju gospodarczego – przykładem mogą być np. internetowe metody zapłaty tj. BLIK, czy też portfele cyfrowe tj. Apple Pay i Google Pay, z których korzysta już kilka milionów Polaków. Inne przykłady innowacji finansowych spoza rynku płatniczego to m.in. pieniądz cyfrowy banku centralnego, czyli CBDC.

Wiele banków centralnych szykuje odpowiednie wdrożenia w zakresie CBDC dostrzegając w nim duży potencjał do rozwoju (m.in. poprzez ograniczenie kosztów transakcyjnych). Cyfrowe euro i dolar to kwestia czasu, natomiast cyfrowy juan już jest w zasadzie faktem. Czy będzie cyfrowy złoty? Z lektury wspomnianego raportu o cyfrowym pieniądzu wynika, że NBP jest temu projektowi raczej niechętne.

Likwidacja departamentu innowacji finansowych w NBP nie wiele zmienia z punktu widzenia fintechów, gdyż ten zajmował się głównie prowadzenie prac badawczych. W zmianie struktury można dopatrywać się symboliki w zakresie podejścia NBP do fintechów, ale byłaby to przesada. Przynajmniej na tym etapie.

Dla biznesu zdecydowanie istotniejszą rolę odgrywa departament fintech w UKNF, który w ostatnich latach dosyć aktywnie wspiera innowacje finansowo technologiczne np. realizując projekt piaskownicy regulacyjnej, piaskownicy wirtualnej czy też w ramach zespołu roboczego na bieżąco identyfikując bariery dla rozwoju fintech w Polsce.

/LP/Lendtech

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 14.10.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.