- Lendtech
- 15.04.2021
Google 14 kwietnia oficjalnie uruchomił region Google Cloud Warszawa. To pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej. Powstała w wyniku partnerstwa strategicznego Google i Chmury Krajowej. Półtora roku od ogłoszenia tego porozumienia każda polska firma i instytucja może skorzystać z najnowszych światowych rozwiązań chmurowych dostępnych w regionie Google Cloud zlokalizowanym w Polsce. Cyfrowe przyspieszenie, realizowane m.in. dzięki umowie z Google, staje się faktem.
Dzięki największej jak dotychczas inwestycji Google w Polsce, nasz kraj przystąpił do pierwszej ligi cyfrowego świata. Daje dostęp polskim firmom do najlepszej na świecie technologii chmury obliczeniowej – takiej samej, do której dostęp mają firmy w USA, Singapurze, Japonii, czy Szwajcarii – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wideorozmowy z Sundarem Pichai, prezesem zarządu Google i Alphabet.
Coraz więcej polskich przedsiębiorców jest zainteresowanych rozwojem, cyfryzacją procesów. Dotyczy to wielu dziedzin: produkcji, handlu, powiązanych rynków itp.To mnie bardzo cieszy. Ufam, że te działania rozwojowe mają sens, że warto inwestować w cyfryzację.To przyszłość dla gospodarki. Nie tylko wpływa na zwiększenie wydajności w firmach, ale też czyni nasze życie zwyczajnie lepszym – dodał szef polskiego rządu.
Chmura Krajowa to inicjatywa PKO Banku Polskiego i PFR
Warszawski region Google Cloud jest 25. takim ośrodkiem na świecie i jedynym, jaki firma otworzy w tym roku w Europie.
To kolejny milowy krok w cyfrowej historii Polski. Dzięki rozwiązaniom chmurowym rodzime przedsiębiorstwa zwinnie wprowadzają innowacje, dostosowując produkty i usługi do szybko zmieniających się oczekiwań rynku. Chmura Krajowa jest dziś najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej w Polsce. Jej celem od samego początku jest przyspieszenie cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Zawierając i wcielając w życie takie partnerstwa jak z umowa Google, jesteśmy coraz bliżej tego celu – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, współwłaściciela Chmury Krajowej.
Chmura Krajowa powstała z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Intencją założycieli i obecnych udziałowców było stworzenie platformy technologicznej, która będzie będzie stymulowała rozwój innowacji w polskich przedsiębiorstwach oraz umożliwi optymalizację procesów związanych z budowaniem nowoczesnej administracji publicznej. Spółka została utworzona w 2018 roku.
Region to bardziej wydajna i elastyczna infrastruktura IT
Chmura to technologia, zbiór komponentów, z których trzeba umieć budować rozwiązania biznesowe. Jesteśmy po to, by wspierać firmy i instytucje publiczne na ich drodze do chmury, bo to złożony proces i wymaga systemowego podejścia. Mamy zdywersyfikowany portfel usług chmurowych, dostępnych w formule multicloud. Zapewniamy także doradztwo: ułatwiamy proces transformacji pomagając efektywnie budować wartości biznesowe z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych – powiedział Michał Potoczek, prezes Chmury Krajowej. Chmura Krajowa jest dziś dojrzałą firmą z ponad 150 osobowym zespołem najbardziej doświadczonych ekspertów chmurowych w Polsce. Wspieramy klientów na każdym etapie transformacji, od zbudowania planu po jego skuteczną implementację – dodał.
Co w praktyce oznacza uruchomienie regionu Google Cloud Warszawa? Likwidację barier, które jeszcze do niedawna powstrzymywały wiele przedsiębiorstw i instytucji przez korzystaniem z rozwiązań chmurowych. Region to bardziej wydajna i elastyczna infrastruktura IT zarządzana i utrzymywana przez Google, dostępna w modelu usługowym. To minimalne opóźnienia w przesyle danych. To także możliwość korzystania z zaawansowanej analityki danych w czasie rzeczywistym, szybszy zapis danych w aplikacjach i szybsze tworzenie kopii zapasowych.
Region to możliwość skorzystania z najnowszych technologii informatycznych
Polskie firmy z każdej branży, a także firmy w sąsiednich krajach Europy Środkowo-Wschodniej, mają od teraz dostęp do pełnej mocy obliczeniowej zapewnianej przez naszą globalną sieć. Jesteśmy dumni, że w czasie pandemii mogliśmy współpracować z firmami i instytucjami rządowymi, aby pomóc im przystosować się do tej nowej rzeczywistości dzięki naszej chmurze. W Polsce z dumą wspieramy firmy w każdej branży, od handlu i bankowości, po produkcję i sektor publiczny – mówi Magdalena Dziewguć, dyrektor biznesowa Google Cloud w Polsce.
Region w Polsce daje firmom także możliwość przechowywania danych na terytorium Polski oraz zachowania zgodności z regulacjami i wymogami sektorowymi. Organizacje korzystające z tej infrastruktury zyskują możliwość budowy rozwiązań wysoko dyspozycyjnych i odpornych na katastrofy. Będą także mogły budować skalowalne i wydajne rozwiązania hybrydowe, z zapewnieniem składowania danych we własnych ośrodkach, a aplikacji i przetwarzania danych w chmurze.
Region to możliwość skorzystania z najnowszych technologii informatycznych bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów inwestycyjnych. To demokratyzacja dostępu do rozwiązań i usług informatycznych. Każda firma i instytucja, niezależnie od specjalizacji i skali działania, ma takie same możliwości korzystania z chmury publicznej.
W ciągu dwóch lat w Polsce nastąpił ponad dwukrotny wzrost adopcji chmury obliczeniowej
W regionie Warszawa dostępne będą kluczowe i powszechnie używane na świecie rozwiązania Google Cloud takie jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery.
Więcej informacji na temat regionu Google Cloud Warszawa oraz tego w jaki sposób eksperci Chmury Krajowej wspierają przedsiębiorstwa i instytucje publiczne w korzystaniu z rozwiązań chmurowych można znaleźć na stronie chmurakrajowa.pl/RegionGoogleCloud Według danych najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2020 r.” z płatnych usług chmury obliczeniowej korzystało 24,4 proc, przedsiębiorstw w Polsce. To prawie 7 pkt. proc. więcej w porównaniu z rokiem 2019 (17,5%) i o ponad 13 pkt. proc. więcej niż w 2018 roku, gdy wskaźnik ten wynosił zaledwie 11 proc.
Posługując się tym wskaźnikiem Eurostat ocenia poziom adopcji chmury w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Według najnowszych danych Eurostatu średnio w UE z usług chmurowych korzystało w 2020 roku 36 proc. przedsiębiorstw wobec 24 proc. w 2018 roku. To oznacza, że w ciągu dwóch lat w Polsce nastąpił ponad dwukrotny wzrost adopcji chmury obliczeniowej, podczas gdy średnio w Europie ta dynamika, choć imponująca jest zdecydowanie wolniejsza. Oznacza to także, że na polskim rynku obserwujemy bardzo pozytywny trend, ale potencjał do dalszego szybkiego wzrostu nadal jest duży.
/Komunikat Prasowy
Autor: Lendtech | Data publikacji: 15.04.2021