- Lendtech
- 13.08.2021
Fundusze VC otworzyły walizki z pieniędzmi i w II. kwartale 2021 roku zainwestowały rekordowe 30 mld USD w fintechy. Z tego 7 mld USD trafiło do lendtechów.
Informacje o wartości i kierunku inwestycji w sektorze fintech cyklicznie podaje platforma CB Insights – jest to wyspecjalizowana organizacja, która zbiera informacje o inwestycjach VC i analizuje trendy. Z najnowszego raportu CB Insights dotyczącego rynku fintech wynika, że II kwartał 2021 roku był rekordowym okresem pod względem hojności funduszy VC (skrót od: Venture Capital). Łącznie od kwietnia do czerwca 2021 roku zainwestowały one w fintechy ponad 30 mld USD. TO o 30 proc. więcej niż w I kw. 2021 roku, który też był rekordowy.
Źródło: CB Inisghts
W co inwestowały fundusze? Przeciętna kwota inwestycji w lendtech to 55 mln USD
Z raportu wynika, że aktywność inwestorów dotyczyła praktycznie wszystkich segmentów rynku fintech.
Firmy płatnicze zebrały ponad 8 mld USD – to wzrost o 25 proc. względem I kw. 2021 roku. Dobrze radziły sobie też challenger banki, które zaliczyły ponad 16 megarund. Warto też podkreślić, że sporym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się podmioty z sektora digital lending, czyli tzw. lendtechy. Łącznie zebrały one 7 mld USD w 126 transakcjach.
Oznacza to, że przeciętny lendtech, który zyskał wsparcie inwestorów w II kw. 2021 roku otrzymał ponad 55 mln USD – tyle bowiem wynosi przeciętna kwota inwestycji w lendtechy. W przypadku lendtechów mamy do czynienia ze sporymi wzrostami – tylko w II kw. 2021 roku fundusze zainwestowały globalnie w digital lending więcej niż przez cały 2020 rok!
Źródło: CB Insights
Fintechy z obszaru wealth management otrzymały 4,4 mld USD i zaliczyły aż 12 megarund. Z kolei podmioty skupione na rozwiązaniach dla Małych i Średnich firm zebrały 5,9 mld USD.
Megarundy, czyli inwestycje ponad 100 mln USD
Na uwagę zasługuje także fakt o przeprowadzeniu aż 88 megarund inwestycyjnych. Megarundą nazywamy te, podczas których inwestorzy zasialają jeden podmiot kwotą ponad 100 mln USD. Zwykle tego rodzaju rundy znacznie podnoszą wycenę fintechów i nierzadko towarzyszy im także ogłoszenie, że właśnie „narodził się nowy jednorożec fintech”, czyli podmiot niepubliczny (nienotowany na giełdzie), którego wycena wynosi ponad 1 mld USD.
W I kw. 2021 roku liczba megarund też była wysoka, bo przeprowadzono ich 60. Nieuchronnie zbliża się zatem kwartał, gdy liczba megarund osiągnie setkę.
Łukasz Piechowiak
Autor: Lendtech | Data publikacji: 13.08.2021