Rekordowy rok dla funduszu Czysta3.vc

  • Lendtech
  • 07.09.2021

Czysta3.vc, jeden z najbardziej aktywnych funduszy inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, zrealizował już ponad połowę założonych inwestycji i wciąż ma ok. 20 mln złotych zgromadzonego kapitału do zainwestowania. W sierpniu br. zamknął 22. z 42 planowanych inwestycji, a do końca 2021 r. planuje zrealizować 8 kolejnych.

 

Szybkie tempo inwestycji

Czysta3.vc, fundusz o kapitalizacji 50 mln złotych, właśnie przekroczył półmetek zaplanowanych inwestycji. Co więcej, z każdym kolejnym rokiem Czysta3.vc zwiększa tempo – w 2019 r. fundusz podjął 5 decyzji inwestycyjnych, w 2020 r. – 10, a tylko w trzech kwartałach 2021 r. do portfolio spółki dołączyło już kolejnych 7 startupów. Czysta3.vc rok 2021 zamierza zamknąć z 15 inwestycjami, co plasuje fundusz wśród najaktywniejszych podmiotów inwestycyjnych early stage nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

2021 r. zapowiada się dla Czysta3.vc rekordowo. Tylko w ciągu ostatnich 8 miesięcy podjęliśmy 7 decyzji inwestycyjnych – niewiele funduszy może pochwalić się takimi wynikami i tempem działania. Do końca 2022 r. planujemy zainwestować jeszcze ponad 20 mln złotych, lokując w pierwszej fazie 1 mln złotych na podmiot – mówi Szymon Janiak, współtwórca i Partner Zarządzający Czysta3.VC.

Spółki, które mieszają na międzynarodowej scenie technologicznej

Czysta3.vc inwestuje głównie w spółki znajdujące się we wczesnym stadium rozwoju (tzw. seed capital). Wspólnym mianownikiem wszystkich startupów w portfolio funduszu jest software oraz internet jako główne pole działania. Portfel inwestycyjny Czysta3.vc szybko się powiększa – w ostatnim czasie o startup INKsearch. Jest to system rezerwacji dla studiów tatuażu i platforma bookingowa łącząca artystów, salony tatuażu i klientów. Założyciele spółki jako pierwsi w Europie wprowadzili wirtualną konsultację online w tej branży. Tylko w pierwszej połowie 2021 r. z platformy skorzystało 800 tys. osób, a do końca roku planowane jest pozyskanie do 1,2 mln nowych użytkowników. Wśród pozostałych spółek, w które dotychczas zainwestował fundusz, znajdują się m.in. Applover, Auroria Diamonds, Cux, Da Vinci Studio, Rating Captain, STAFFLY czy Sunmetric. Czysta3.vc planuje zamknąć kolejne cztery inwestycje już we wrześniu.

Realizujemy autorską strategię z nieco większą awersją do ryzyka niż typowy fundusz. Nie uganiamy się ślepo za jednorożcami. Nasz portfel jest spójny sektorowo, a jednocześnie zdywersyfikowany pod względem modeli biznesowych, dzięki czemu część spółek jest rentowna niemal od początku. Na tym etapie celujemy w kilkukrotne wzrosty CoC w krótszym horyzoncie – dodaje Szymon Janiak.

Fundusz ma już pierwsze sukcesy inwestycyjne

Fundusz operacyjnie funkcjonuje od początku 2019 roku i już odnotował pierwsze sukcesy inwestycyjne. Z pewnością można zaliczyć do nich exit ze spółki Semoni tworzącej technologię bazującą na algorytmach sztucznej inteligencji do analityki danych nieustrukturyzowanych, w ramach którego cały pakiet udziałów funduszu został sprzedany inwestorowi branżowemu. Kolejne wyjścia planowane są na czwarty kwartał obecnego roku.

– W drugim roku działalności nasz portfel wygenerował niespełna 25 mln przychodów, a część spółek już wygenerowała zysk na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Obecny rok zapowiada się jeszcze lepiej, co potwierdzają wyniki za pierwsze półrocze. Intensywna praca z founderami przekłada się na wyniki, co nas niezmiernie cieszy – tłumaczy Szymon Janiak. W dobie dużej konkurencji na rynku VC nie można już po prostu założyć funduszu i twierdzić, że będzie się inwestowało w innowacyjne startupy o największym potencjale wzrostu. Trzeba mieć określoną specjalizację i pomysł, który pomoże przekonać inwestorów i osiągać ponadprzeciętne rezultaty dodaje dodaje.

Kolejne planowane wejścia kapitałowe będą skupione na spółkach internetowych. Przedmiotem zainteresowania są zatem projekty z obszarów Martech, Fintech, Proptech, HRtech, Cloud czy E-commerce. Ogłoszenie kolejnych inwestycji Czysta3.vc planuje na przestrzeni kolejnych tygodni.

/Informacja prasowa

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 07.09.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.