“Oszust z Tindera” (The Tinder Swindler) to bijący rekordy na Netfliksie dokument i jednocześnie przestroga przed narastającym na świecie zjawiskiem oszustw matrymonialnych, w których ofiary przelewają oszczędności życia, a nawet zadłużają się na rzecz uwodziciela, który okazuje się oszustem. Jak duża jest skala miłosnych wyłudzeń? Czy czas podnieść walentynkowy alarm? Jak chronić swoje finanse i uczucia?
Oszustwo matrymonialne na Fecebooku i Instagramie
W przestępstwie matrymonialnym oszust stara się przekonać ofiarę do swoich romantycznych uczuć, zbudować więź emocjonalną i skłonić do przekazania mu pieniędzy. Znajomość, która zaczyna się na platformie randkowej często trwa wyłącznie w świecie wirtualnym. Lockdown i ograniczenia w podróżach stały się pretekstem, żeby unikać spotkań w realu, które dla oszustów są zbędnym kosztem czasu i ryzykiem. Co trzecia ofiara zgłaszająca oszustwo matrymonialne w USA przyznaje, że zaczęło się od wiadomości na Facebooku lub Instagramie. – W przypadku oszustw matrymonialnych, prośbom o wsparcie finansowe towarzyszy silny ładunek emocjonalny. Oszuści przekonują, że potrzebują pieniędzy na nagłą operację, opiekę medyczną, bilet lotniczy, który umożliwi przylot i upragnione spotkanie, na spłatę długu, który musi być natychmiast uregulowany. Nasilającym się trendem jest przekonywanie ofiar do wspólnej inwestycji, która pozwoli zabezpieczyć finansowo wspólne przyszłe życie – mówi Richard Bromley, Fraud Risk Manager w Revolut.
Walentynkowy alarm
Oto 10 wskazówek Revolut, na które warto zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą matrymonialnego oszusta:
-
Nagłe i silne uczucie. Matrymonialni oszuści szybko wyznają silne uczucie względem swojej ofiary.
-
Miłość bez granic. Odwlekają ustalenie daty spotkania z uwagi na swoją pracę, zdrowie, pobyt za granicą.
-
Tajemniczość. Profile randkowe i społecznościowe nie zdradzają wielu prywatnych szczegółów z życia oszusta.
-
Słodcy jak miód. Nadają ofierze słodkie przezwisko, co chroni ich przed pomyłką gdy rozmawiają na czacie z wieloma ofiarami jednocześnie.
-
Zły romans. Dzielą się informacjami o wielu problemach życiowych, które mogą być rozwiązane wyłącznie za pomocą pieniędzy. Po to, aby w rezultacie poprosić o pomoc finansową.
-
Porozmawiajmy w innym miejscu. Oszuści proponują przeniesienie kontaktów poza platformę randkową, preferują wiadomości tekstowe, maile i WhatsApp.
-
Nie bądź słupem. Pamiętajmy, jeśli nieznajoma osoba prosi o przechowanie lub przesłanie jej pieniędzy i zgodzimy się na to, możemy zostać skazani za udział w praniu pieniędzy.
-
Nie wstydź się. Jeśli masz podejrzenia co do obiektu swojego zauroczenia i czujesz, że coś jest nie tak, porozmawiaj o tym z kimś bliskim z grona przyjaciół lub rodziny. Jeśli coś wygląda na zbyt piękne, czasem prawdziwe nie jest.
-
Nie daj się wykorzystać. Jeśli to prawdziwe uczucie, nie powinno być zależne od pieniędzy. Jeśli nowa znajomość szybko ewoluuje w stronę tematu wsparcia finansowego, zachowaj serce i finanse dla kogoś kto jest tego bardziej wart.
-
Ostrzeż innych. Jeżeli wszystko wskazuje na to, że padło się ofiarą oszusta matrymonialnego, należy zgłosić sprawę policji.
Narzędzia Revolut do walki z oszustwami
Oto jak Revolut chroni swoich klientów i klientki przed ryzykiem padnięcia ofiarą oszusta:
-
Revolut stale inwestuje i rozwija własną technologię uczenia maszynowego, aby trafnie identyfikować transakcje i zachowania finansowe, które mogą być oznaką nadużyć i oszustw.
-
Revolut przesyła szereg alertów towarzyszących wykonywaniu transakcji, których celem jest przerwanie efektu socjotechnicznego, któremu poddana jest ofiara oszusta.
-
Revolut realizuje regularne kampanie edukacyjne i świadomościowe poprzez własne kanały komunikacji aby uczulić klientów na symptomy, które mogą zdradzać działanie oszusta.
-
Klienci mogą skontaktować się z Revolut przez czat pomocy w aplikacji i zgłosić poufnie każdego typu sprawę.
/Revolut/Informacja prasowa