Tinder Swindler szuka nowej Walentynki: jak przechytrzyć romantycznego oszusta?

 • Lendtech
 • 11.02.2022

“Oszust z Tindera” (The Tinder Swindler) to bijący rekordy na Netfliksie dokument i jednocześnie przestroga przed narastającym na świecie zjawiskiem oszustw matrymonialnych, w których ofiary przelewają oszczędności życia, a nawet zadłużają się na rzecz uwodziciela, który okazuje się oszustem. Jak duża jest skala miłosnych wyłudzeń? Czy czas podnieść walentynkowy alarm? Jak chronić swoje finanse i uczucia?

Ofiary “Oszusta z Tindera” przejęły inicjatywę, postanowiły działać i go zdemaskować. O tym opowiada film i nic więcej na ten temat nie zdradzimy. Niestety, podobnych historii są tysiące. Nie wszystkie są zgłaszane, ale ich skala zauważalnie rośnie. Z danych amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu upublicznionych 10 lutego 2022 r. wynika, że romantyczni oszuści wyłudzili w zeszłym roku od 56 tysięcy ofiar (+70% r/r) 547 milionów $ (+80% r/r). W ciągu 5 lat liczba ofiar wzrosła pięciokrotnie, a wartość szkód finansowych siedmiokrotnie. Przed falą oszustw matrymonialnych ostrzegają nie tylko instytucje amerykańskie, ale także Europol i policja w wielu krajach Europy. Raport UK finance, organizacji zrzeszającej banki w Wielkiej Brytanii, podsumowujący pierwszą połowę 2021 r. wskazuje na 26% wzrost r/r liczby i 62% wzrost wartości r/r strat finansowych z tytułu oszustw matrymonialnych. Problem nasilił się w trakcie pandemii, gdy wiele kontaktów społecznych przeniosło się online. Platformy randkowe stały się idealnym polem aktywności dla cwanych uwodzicieli.

Oszustwo matrymonialne na Fecebooku i Instagramie

W przestępstwie matrymonialnym oszust stara się przekonać ofiarę do swoich romantycznych uczuć, zbudować więź emocjonalną i skłonić do przekazania mu pieniędzy. Znajomość, która zaczyna się na platformie randkowej często trwa wyłącznie w świecie wirtualnym. Lockdown i ograniczenia w podróżach stały się pretekstem, żeby unikać spotkań w realu, które dla oszustów są zbędnym kosztem czasu i ryzykiem. Co trzecia ofiara zgłaszająca oszustwo matrymonialne w USA przyznaje, że zaczęło się od wiadomości na Facebooku lub Instagramie. – W przypadku oszustw matrymonialnych, prośbom o wsparcie finansowe towarzyszy silny ładunek emocjonalny. Oszuści przekonują, że potrzebują pieniędzy na nagłą operację, opiekę medyczną, bilet lotniczy, który umożliwi przylot i upragnione spotkanie, na spłatę długu, który musi być natychmiast uregulowany. Nasilającym się trendem jest przekonywanie ofiar do wspólnej inwestycji, która pozwoli zabezpieczyć finansowo wspólne przyszłe życie – mówi Richard Bromley, Fraud Risk Manager w Revolut.

Zdaniem eksperta, jest kilka symptomów, które wskazują na to, że osoba mogła stać się ofiarą przestępstwa oszustwa matrymonialnego (tzw. Romance Scam). – Ofiarą targają często silne emocje i poczucie zobowiązania wobec osoby, którą dopiero co poznała. Relacje te są z reguły utrzymywane w sekrecie, a ofiary potrafią wpadać w złość kiedy są pytane o nowo poznanego partnera. Oszuści z kolei często utrzymują, że pracują za granicą, na misji wojskowej, jako lekarze lub inżynierowie na platformie wiertniczej – dodaje Richard Bromley.

Walentynkowy alarm

Oto 10 wskazówek Revolut, na które warto zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą matrymonialnego oszusta:

 • Nagłe i silne uczucie. Matrymonialni oszuści szybko wyznają silne uczucie względem swojej ofiary.

 • Miłość bez granic. Odwlekają ustalenie daty spotkania z uwagi na swoją pracę, zdrowie, pobyt za granicą.

 • Tajemniczość. Profile randkowe i społecznościowe nie zdradzają wielu prywatnych szczegółów z życia oszusta.

 • Słodcy jak miód. Nadają ofierze słodkie przezwisko, co chroni ich przed pomyłką gdy rozmawiają na czacie z wieloma ofiarami jednocześnie.

 • Zły romans. Dzielą się informacjami o wielu problemach życiowych, które mogą być rozwiązane wyłącznie za pomocą pieniędzy. Po to, aby w rezultacie poprosić o pomoc finansową.

 • Porozmawiajmy w innym miejscu. Oszuści proponują przeniesienie kontaktów poza platformę randkową, preferują wiadomości tekstowe, maile i WhatsApp.

 • Nie bądź słupem. Pamiętajmy, jeśli nieznajoma osoba prosi o przechowanie lub przesłanie jej pieniędzy i zgodzimy się na to, możemy zostać skazani za udział w praniu pieniędzy.

 • Nie wstydź się. Jeśli masz podejrzenia co do obiektu swojego zauroczenia i czujesz, że coś jest nie tak, porozmawiaj o tym z kimś bliskim z grona przyjaciół lub rodziny. Jeśli coś wygląda na zbyt piękne, czasem prawdziwe nie jest.

 • Nie daj się wykorzystać. Jeśli to prawdziwe uczucie, nie powinno być zależne od pieniędzy. Jeśli nowa znajomość szybko ewoluuje w stronę tematu wsparcia finansowego, zachowaj serce i finanse dla kogoś kto jest tego bardziej wart.

 • Ostrzeż innych. Jeżeli wszystko wskazuje na to, że padło się ofiarą oszusta matrymonialnego, należy zgłosić sprawę policji.

Narzędzia Revolut do walki z oszustwami

Oto jak Revolut chroni swoich klientów i klientki przed ryzykiem padnięcia ofiarą oszusta:

 • Revolut stale inwestuje i rozwija własną technologię uczenia maszynowego, aby trafnie identyfikować transakcje i zachowania finansowe, które mogą być oznaką nadużyć i oszustw.

 • Revolut przesyła szereg alertów towarzyszących wykonywaniu transakcji, których celem jest przerwanie efektu socjotechnicznego, któremu poddana jest ofiara oszusta.

 • Revolut realizuje regularne kampanie edukacyjne i świadomościowe poprzez własne kanały komunikacji aby uczulić klientów na symptomy, które mogą zdradzać działanie oszusta.

 • Klienci mogą skontaktować się z Revolut przez czat pomocy w aplikacji i zgłosić poufnie każdego typu sprawę.

/Revolut/Informacja prasowa

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 11.02.2022

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

 1. Kliknij poniższy przycisk
 2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.