Unfold.vc zamiast Venture INC. Zmiany w funduszu VC notowanym na GPW

  • Lendtech
  • 24.03.2022

Notowany na GPW Venture INC debiutuje w nowej odsłonie. Łączy się to ze zmianami w funduszu. Cel? Unfold.vc chce umacniać swoją pozycję jako „first choice” w regionie. Wrocławski VC rozszerza kategorie inwestycyjne i aktywnie szuka kolejnych projektów. Powiększył też zespół zarządzający oraz wzmacnia międzynarodowy network.

Unfold.vc zamiast Venture INC - zmiany w funduszu VC notowanym na GPW

Po restrukturyzacji portfela i ze wzmocnionymi kompetencjami menedżerskimi, giełdowy fundusz venture capital z Wrocławia przechodzi rebranding: zmienia nazwę na Unfold.vc, odświeżając strategię i intensyfikując działania inwestycyjne. Nowe otwarcie funduszu oznacza m.in. rozszerzenie zakresu poszukiwanych projektów czy aktywne wspieranie ekosystemu startupów na rodzimym rynku. Unfold.vc ma przy tym ambitne międzynarodowe plany.

Stawiamy na ciągły rozwój. Rebranding jest pokłosiem starannie zaplanowanych zmian, które w ostatnim czasie konsekwentnie wdrażaliśmy. Od zmian organizacyjnych po restrukturyzację portfela i poszerzenie zespołu. Dysponujemy nowymi narzędziami i znacznie większym networkiem międzynarodowym oraz lokalnym, co pozwala nam oceniać dużo więcej projektów. To właśnie dla dalszego poszerzania portfolio, wzrostu kompetencji i zakresu poszukiwanych spółek postanowiliśmy pokazać się na nowo branży technologicznej jak i inwestorom. Unfold.vc powstał w duchu nowych priorytetów, ale i obserwowanych trendów rynkowych po to, by zintensyfikować działania inwestycyjne – podkreśla Jakub Sitarz, prezes zarządu w Unfold.vc.

Fundusz powiększył też zespół zarządzający: do Unfold.vc dołączyła Magdalena Surowiec, wcześniej związana m.in. z funduszem VC Leonarto i była prezeska Lemon Sky. Jako managing partner wniesie do spółki swoje wieloletnie doświadczenie w tworzeniu strategii biznesowych i budowaniu efektywnie działających zespołów zwłaszcza w środowisku technologicznym.

Decydujemy się na ogłoszenie rebrandingu w trudnych czasach. Obecna sytuacja ekonomiczna czy geopolityczna niesie ze sobą dużą niepewność. Ale dziś tym bardziej jako zespół jesteśmy przekonani, że to dobry moment na jeszcze większe zaangażowanie i wsparcie liderów z mądrymi pomysłami biznesowymi, którzy stawią czoła nowym wyzwaniom. Ze świeżą tezą inwestycyjną otwieramy nowy rozdział – tak dla nas jak i dla liderów spółek, z którymi się wiążemy. Mamy im wiele do zaoferowania. Chcemy je rozwijać i pomagać komercjalizować. Zespół Unfold.vc już nie raz udowodnił swoją wartość, mnożąc zainwestowany kapitał w takich spółkach jak Infermedica, Intelliseq, TimeCamp czy Exit Plan – komentuje Magdalena Surowiec.

Software? Nie tylko

Dotychczas fundusz skupiał się na wspieraniu projektów IT szczególnie w modelu SaaS. Teraz odświeżona strategia Unfold.vc zakłada m.in. rozszerzenie kategorii inwestycyjnych, czego dowodem jest choćby ostatnia inwestycja we wrocławską spółkę Poley.me, rozwijającą technologię – tzw. baru przyszłości – w modelu RaaS (Robot as a Service). Unfold.vc zakłada jednocześnie inwestowanie w projekty bez określonego horyzontu czasowego i na różnych etapach rozwoju: pre-seed i seed, jak i w późniejszej fazie, inwestując w wykup akcji lub udziałów.

Rozszerzamy nasze cele inwestycyjne. Do tej pory koncentrowaliśmy się na firmach software’owych i sprzedających usługi w modelu subskrypcyjnym, ale jako Unfold.vc otwieramy się na nowe obszary. Nie wykluczamy przy tym większych inwestycji, jeśli widzimy w projekcie duży potencjał. Chętnie wspieramy startupy w ramach kilku kolejnych rund finansowania. Nasze zaangażowanie w spółkę sięga 4,5 mln zł. Co nas wyróżnia? Nie mamy określonego horyzontu inwestycyjnego. Możemy być z daną spółką całą dekadę, a nawet dłużej. Szukamy liderów, budujących dla swoich klientów długofalowe wartości. Wiemy, że to wymaga czasu. Przeglądamy kilkaset potencjalnych inwestycji rocznie, a realnie w tym czasie inwestujemy w kilka projektów tak, by móc poświęcić wystarczająco dużo uwagi liderom z naszego portfela – podkreśla Rafał Sobczak, managing partner w Unfold.vc.

Nie liczba, a jakość

Ostatnie 4 lata to dla wrocławskiego funduszu intensywne budowanie portfolio i aktywne wspieranie spółek w rozwoju ich biznesów. Pod swoimi skrzydłami Unfold.vc ma obecnie blisko 20 spółek technologicznych, wśród nich nie brakuje rozpoznawalnych na międzynarodową skalę projektów o dużym potencjale rozwoju i wzrostu. To innowacje z sektora medtech, biotech, martech, foodtech, ale i spółki gamingowe. Fundusz wspiera więc m.in.: Timecamp, Brand24, Sundose, Infermedicę, Primetric, PixelRace, Exit Plan Games czy Giblib.

Mocno wierzymy w liderów spółek, w które zdecydowaliśmy się zainwestować. Miarą naszej skuteczności jest ich sukces. Nasza “liderocentryczność” procentuje – osiągamy wysoką efektywność i wzrost wartości wyrażony ponadprzeciętnym zyskiem. W ostatnich miesiącach z tą myślą zainwestowaliśmy w 7 projektów – 3 nowe inwestycje i 4 rundy kontynuacyjne – wylicza prezes Unfold.vc.

Mowa tu m.in. o inwestycjach we wrocławski Boostsite – startup z autorskim software’m do automatycznej analizy SEO stron internetowych; wyłożonym kapitale na PixelRace tworzący studio z technologią virtual production do produkcji wideo; czy inwestycji we wrocławski Poley.me z autorskim „barem przyszłości”.

Giełdowy Unfold.vc zrealizował ponadto kolejne, udane i wielomilionowe rundy inwestycyjne w Exit Plan Games, Primetric, Giblib i Intelliseq, potwierdzając niezmienny element strategii funduszu, w ramach którego wspiera on spółki portfelowe w kilku kolejnych rundach finansowania.

Ubiegły rok wrocławski VC zakończył z zyskiem na poziomie blisko 46 mln zł, co daje sześciokrotny wzrost r/r.

Najbliższe plany

Najnowsza inwestycja Unfold.vc to wsparcie kapitałowe dla niemieckiej neurocare group. Spółka rozwija platformę DTP (Digital Therapy Platform), integrującą zaawansowane procesy i technologie dla terapii pacjentów cierpiących na choroby o podłożu psychicznym. Neurocare group wspiera jednocześnie rozwój badań nad medycyną spersonalizowaną czy neuromodulacją. Obecnie spółka wyceniana jest na blisko 100 mln USD.

Szacujemy, że w bieżącym roku w naszym portfelu pojawi się 5-7 nowych spółek. Rundę zagraniczną lub debiut na NewConnect bierze pod uwagę choćby bioinformatyczny Intelliseq, w który inwestujemy od 2018 roku – podkreśla Jakub Sitarz.

Fundusz zaangażowany

Dla Unfold.vc rozwój to nie tylko konsekwentny wzrost wartości aktywów. To też realny wkład w środowisko startupów i VC przy jednoczesnym budowaniu międzynarodowych relacji – tak, by wspierać spółki portfelowe w obszarach kluczowych dla budowania ich wartości.

Nasze wsparcie wykracza daleko poza inwestycję kapitałową. Stale poszerzamy sieć kontaktów, aby oferować spółkom faktyczną wartość dodaną. Właśnie wróciłem z kilkumiesięcznego pobytu w Stanach Zjednoczonych, podczas którego nawiązałem kilka obiecujących relacji. Efektem międzynarodowego networkingu jest też nawiązanie nowych kontaktów inwestycyjnych w Niemczech. Wierzymy, że takie działania realnie wzmacniają spółki, na które postawiliśmy – mówi Rafał Sobczak z Unfold.vc.

Na co dzień, menedżerskim i inwestycyjnym know-how oraz szerokim doświadczeniem zespół Unfold.vc dzieli się też ze studentami, uczestnicząc w programach edukacyjnych wspierających aspirujących młodych liderów.

Współpracujemy m.in. z wrocławskimi uczelniami, które uruchomiły własne programy startupowe dla studentów. Prowadzimy też zajęcia w jednym z programów akceleracyjnych dla kobiet planujących uruchomić własne biznesy, Shesnovation – mówi Magdalena Surowiec. – W związku z obecną sytuacją geopolityczną, postanowiliśmy postawić kolejny zdecydowany krok, wpisujący się w naszą strategię zaangażowania społecznego. Od teraz, systematycznie będziemy przekazywać darowiznę na wybrany cel charytatywny. Tegoroczna kwota zasili konto wybranego programu wspierającego osoby przybywające do naszego kraju z Ukrainy – podsumowuje menedżerka w Unfold.vc.

Nowa nazwa Funduszu – Unfold.vc – zostanie formalnie poddana pod głosowanie na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 24.03.2022

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.