Latem w hotelach wydawaliśmy średnio o jedną trzecią więcej niż rok temu

  • Lendtech
  • 16.08.2022

W obliczu najwyższej od 25 lat inflacji Polacy płacą coraz więcej w hotelach – wynika z udostępnionych przez PayTel danych o płatnościach zrealizowanych w miesiącach wakacyjnych w Polsce. W lipcu średnia wartość pojedynczej transakcji w obiektach noclegowych była o jedną trzecią wyższa niż rok temu. Największy wzrost zanotowano w kurortach zlokalizowanych nad morzem, gdzie średnio wydawaliśmy o ponad połowę więcej niż w 2021 roku. Widoczny jest również wzrost wydatków Polaków w sektorach gastronomicznym, paliwowym czy transportowym.

Latem w hotelach wydawaliśmy średnio o jedną trzecią więcej niż rok temu

Według wstępnego szacunku GUS inflacja konsumencka w lipcu wyniosła 15,5 proc. Jak się jednak okazuje, wydatki Polaków w wielu sektorach rosną jeszcze szybciej niż wskazują oficjalne dane. Dotyczy to przede wszystkim branży hotelarskiej. Zdecydowanie więcej wydajemy również na stacjach paliw, w taksówkach czy w restauracjach.

Mazury schronieniem przed inflacją

Choć sytuacja finansowa Polaków wydaje się coraz trudniejsza, to jak się okazuje większość z nas nie oszczędza na wakacjach. Z danych PayTel wynika, że w maju, czerwcu i lipcu wydawaliśmy w hotelach odpowiednio o 22 proc., 18 proc. i 32 proc. więcej niż w analogicznych miesiącach 2021 roku. Zdecydowanie największy wzrost dotyczył obiektów noclegowych zlokalizowanych nad Bałtykiem. W lipcu płaciliśmy w nich średnio o ponad połowę więcej niż rok temu. O ponad 20 proc. więcej wydawaliśmy również w popularnej wśród turystów Małopolsce. Zaskoczeniem w zestawieniu znanych wakacyjnych regionów są Mazury, w których pomimo kilkunastoprocentowej inflacji płaciliśmy w hotelach mniej niż w zeszłym roku. Najbardziej drastyczny pod tym względem był maj, w którym średnia wartość transakcji w mazurskich obiektach noclegowych zmalała o ponad jedną czwartą. W czerwcu i lipcu było to już odpowiednio 1 proc. i 2 proc. mniej.

Ciekawie wyglądają również dane o płatnościach podczas długich weekendów. W majówkę w hotelach płaciliśmy średnio o jedną trzecią więcej niż rok temu. Największy wzrost wartości pojedynczej transakcji zanotowały obiekty noclegowe w województwie małopolskim, gdzie wydaliśmy średnio prawie trzykrotnie więcej. Więcej za noclegi płaciliśmy także podczas długiego weekendu czerwcowego. W tym przypadku wzrosty nie były już jednak aż tak pokaźne (11 proc.).

W restauracjach drożej, w majówkę wydaliśmy jednak mniej

W dobie rosnących cen bardziej podatna na cięcia wydatków od sektora hotelarskiego wydaje się branża gastronomiczna. W analizowanym okresie wydawaliśmy w restauracjach co prawda także więcej niż rok temu, jednak wzrosty te były już bardziej zbliżone do raportowanego przez GUS wskaźnika inflacji. W maju, czerwcu i lipcu było to odpowiednio o 14 proc., 12 proc., i 13 proc. więcej. Zaskoczeniem mogą być dane za długi weekend majowy, podczas którego średnia wartość pojedynczej transakcji w sektorze gastronomicznym spadła o 2 proc. rok do roku. Dla restauratorów lepszy pod tym względem był weekend po Bożym Ciele, choć i tutaj osiągnięty wynik był znacznie poniżej raportowanego poziomu inflacji (wzrost o 5 proc. r/r.)

Nasze dane jasno pokazują, że Polacy nie oszczędzają na hotelach podczas wyjazdów wakacyjnych. Można powiedzieć, że po dwóch latach naznaczonych pandemią jesteśmy gotowi na wyższe koszty noclegu i pod tym względem pogodziliśmy się ze skutkami inflacji. Zmianę w nawykach Polaków widać jednak w danych z sektora gastronomicznego. Jeśli już decydujemy się na droższy wyjazd, to potem podczas samego urlopu oszczędzamy na posiłkach w restauracjach. Bardzo wyraźnie widać to było przede wszystkim podczas długiego weekendu majowego – mówi Bartosz Berestecki, CEO PayTel.

Wizyty na stacjach paliw droższe

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie kierowcy muszą liczyć się ze znacznie wyższymi cenami paliw. W sposób oczywisty przekłada się to również na rosnące wydatki na stacjach benzynowych. Według danych PayTel Polacy w maju płacili na stacjach paliw o ponad jedną czwartą więcej niż w roku 2021. W kolejnych dwóch miesiącach wzrost średniej wartości transakcji był już mniejszy: 20 proc. w czerwcu i 15 proc. w lipcu. Zdaniem Bartosza Beresteckiego jest to wynik nieznacznego spadku cen paliw w ostatnim czasie oraz przesiadania się Polaków na transport publiczny.

Wpływ wojny w Ukrainie widać bardzo wyraźnie w danych dotyczących płatności na stacjach benzynowych. Zaraz po 24 lutego wartość pojedynczej transakcji wzrosła nawet o połowę. W kolejnych miesiącach zauważyliśmy znaczące spadki, choć nadal wydajemy na stacjach więcej niż przed wybuchem wojny. W efekcie w okresach wakacyjnych bardziej atrakcyjna dla Polaków może okazać się podróż pociągiem zamiast samochodem – komentuje Bartosz Berestecki, CEO PayTel.

Przejazd taksówką? Byle nie nad morzem

Rosnące ceny kursów taksówek powodują, że w przypadku przemieszczania się na krótszych dystansach również warto zastanowić się nad wybraniem transportu publicznego. W okresie od maja do lipca średnia wartość pojedynczej transakcji za przejazdy osobiste w każdym miesiącu była wyższa o około 20 proc. niż w roku 2021. Najdrożej było znowu nad morzem, gdzie w lipcu za taksówkę płaciliśmy średnio o aż 40 proc. więcej rok do roku. Niewiele taniej było w województwie małopolskim i na Mazurach – odpowiednio 33 proc. i 27 proc. wzrostu średniej wartości pojedynczej transakcji rok do roku.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 16.08.2022

Najnowsze artykuły z kategorii