mBank i Fundacja PCPM wspólnie na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie

  • Lendtech
  • 04.03.2022

mBank wesprze zbiórkę i umożliwi wygodne wpłaty na pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną oraz odda swój biurowiec w ścisłym centrum Warszawy tym, który potrzebują schronienia.

Jeszcze dziś w serwisie transakcyjnym mBanku, a niedługo także w aplikacji mobilnej, pojawią się rozwiązania ułatwiające przekazanie pieniędzy na rzecz Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Zbiórka prowadzona będzie dla ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Żeby przekazać pieniądze, klienci banku mogą skorzystać z wygodnego skrótu na pulpicie po zalogowaniu do serwisu bankowości internetowej. W niedługim czasie bank udostępni podobną funkcję w aplikacji mobilnej. Właśnie trwają prace nad tym rozwiązaniem.
Co ważne, wpłat na zbiórkę PCPM i mBanku będą mogli dokonywać nie tylko klienci banku. Dzięki współpracy z Paynow – bramką płatniczą z grupy mBanku – będzie to mógł zrobić każdy. Wystarczy wejść na stronę www.mbank.pl/ukraina i kliknąć przycisk „pomagam”. Wpłaty na rzecz PCPM, która jest organizacją pożytku publicznego, można odliczyć od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym.
Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na ewakuację mieszkańców, zakup podstawowych artykułów spożywczych, środków higienicznych, a także wyposażenie punktów pomocy humanitarnej, gdzie zapewnione jest bezpieczne schronienie dla uciekających rodzin.

Fundacja PCPM to organizacja z dużym doświadczeniem w niesieniu pomocy humanitarnej, która obecna jest terenie Ukrainy od 2014 r. Zdecydowaliśmy się na współpracę z tym partnerem, aby nasi klienci mieli pewność, że dołączając do zbiórki, przekazują pieniądze na konkretne działania ratujące życie i zdrowie

 

Iwona Ryniewicz, dyrektorka departamentu komunikacji i strategii marketingowej mBanku

mBank zdecydował również, że udostępni swój budynek poszkodowanym z Ukrainy, którzy szukają schronienia w Polsce. Tymczasowe miejsce pobytu zostanie uruchomione w biurowcu w centrum Warszawy, gdzie wcześniej mieściły się biura centrali banku. Budynek jest już przygotowany na przyjęcie 20 osób. Trwają prace nad adaptacją kolejnej powierzchni.
W organizacji miejsca dla uchodźców bank będzie wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem Fundacja PCPM. Do akcji włączają się również pracownicy banku. Trwa zbiórka rzeczy, które pomogą zaadaptować biuro do warunków przyjaznych dla ludzi, którzy tam będą przebywać.

PCPM działa na wschodzie Ukrainy od 2014, jesteśmy na miejscu więc niesiemy pomoc humanitarną od pierwszego dnia tej wojny. Ewakuujemy mieszkańców z Charkowa i okolic, dajemy im schronienie we względnie bezpiecznym miejscu za linią Dniepru, gdzie mają zapewniony posiłek i doraźną pomoc. Lada dzień wysyłamy transport z pomocą. Najpierw do Lwowa, a następnie dalej na wschód. Potrzeby kraju niszczonego wojną rosną, naszą pomoc rozszerzamy o wsparcie medyczne. Nie wykluczamy uruchomienia programów pomocowych także dla uchodźców z Ukrainy w Polsce.

 dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej to apolityczna organizacja, która od ponad 15 lat niesie pomoc na całym świecie. Jej częścią jest też Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, certyfikowany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).
Fundacja PCPM działa w Ukrainie nie pierwszy raz. Medycy PCPM nieśli pomoc na kijowskim Majdanie podczas protestów w 2014 roku. W 2015 i 2016 r. fundacja wyremontowała ośrodek dla uchodźców Romaszka, w obwodzie charkowskim. Dostarczała też pomoc przed zimą, wyremontowała i wyposażyła kilkanaście szkół.
Obecnie priorytetem działań Fundacji PCPM jest pomoc humanitarna. Lokalni współpracownicy Fundacji PCPM organizują ewakuację mieszkańców, wyposażają punkty pomocy humanitarnej, gdzie zapewnione jest bezpieczne schronienie dla uciekających rodzin, kupują żywność i podstawowe środki higieniczne.
Założycielem PCPM jest dr Wojciech Wilk, ekspert ONZ w zakresie zarządzania kryzysowego, który uczestniczył w międzynarodowych działaniach w odpowiedzi na 19 kryzysów humanitarnych: od masowych ruchów ludności na Bałkanach po kryzys uchodźców syryjskich na Bliskim Wschodzie.
Fundacja PCPM ma status Organizacji Pożytku Publicznego i można przekazać jej 1 proc. podatku (KRS 0000259298).

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 04.03.2022

Najnowsze artykuły z kategorii