Nagroda Female Voice przyznana po raz pierwszy w historii Festiwalu Mastercard OFF CAMERA

  • Lendtech
  • 09.05.2023

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA zapisze się w historii tego wydarzenia: w tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę Banku BNP Paribas i Mastercard Female Voice dla twórczyń przełamujących bariery w polskiej kinematografii. Jak zawsze kinomani mogli liczyć na prawdziwą ucztę filmową – zaprezentowano ponad 100 nowych i klasycznych filmów niezależnych – oraz wziąć udział w specjalnych wydarzeniach. Bank BNP Paribas już po raz piąty był partnerem strategicznym festiwalu.

Nagroda Female Voice przyznana po raz pierwszy w historii Festiwalu Mastercard OFF CAMERA

W tym roku festiwal trwał od 28 kwietnia do 7 maja, a w jego trakcie uczestnicy mogli obejrzeć ponad 100 filmów z 8 sekcji stałych i tematycznych oraz spotkać się z twórcami i aktorami oglądanych filmów. Miały miejsce także wydarzenia specjalne, a wśród nich panel poświęcony kompozytorowi Janowi A. P. Kaczmarkowi ze specjalnym udziałem Agnieszki Holland.

–  Za nami 10 dni filmowego święta. W trakcie 16. edycji Mastercard OFF CAMERA mieliśmy okazję rozkoszować się legendami kina niezależnego, jak i wypatrywać nowych gwiazd pośród młodych twórczyń i twórców. Niezmiernie cieszy nas, jako Bank BNP Paribas, możliwość wspierania tego szczególnego wydarzenia na kulturalnej i festiwalowej mapie Polski. Grupa BNP Paribas od 100 lat wspiera kinematografię, a zaangażowanie banku na rzecz polskich festiwali jest kontynuacją tej tradycji, którą dobrze oddaje nasze hasło „We Love Cinema” – mówi  Małgorzata Wasiuk, Dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji w Banku BNP Paribas.

Bank BNP Paribas wspiera również trzy nadchodzące festiwale dla kinomanów w całym kraju: BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane (1 lipca – 31 sierpnia), BNP Paribas Dwa Brzegi (29 lipca – 6 sierpnia) oraz BNP Paribas Green Film Festival (13-20 sierpnia).

Nagroda Female Voice

Podczas 16. edycji Mastercard OFF CAMERA po raz pierwszy przyznano nagrodę Female Voice. Jej twórcy zostali zainspirowani wybitnymi kobietami polskiego kina, szczególnie tymi, które nie występują przed kamerą, czyli reżyserkami, producentkami, scenarzystkami czy operatorkami. Polki w tych zawodach przez dziesięciolecia osiągały sukcesy, niejednokrotnie wręcz na skalę światową, pomimo stereotypów i barier społeczno-kulturowych.

–  Polki wielokrotnie udowadniały swoją zaciętość i ambicje na drodze realizacji ich pasji – nie inaczej jest też w przypadku kinematografii. Postanowiliśmy połączyć dwa obszary naszej działalności: wspieranie odważnego, przełamującego bariery kina niezależnego oraz walkę z nierównościami i wykluczeniami. W ten sposób narodził się pomysł nagrody Female Voice. Mamy nadzieję, że tą cegiełką przyczynimy się do inspirowania Polek i ułatwimy kobietom kinematografii realizację zawodowych marzeń – mówi Małgorzata Wasiuk.

Tegoroczną zdobywczynią nowej nagrody została Klaudia Śmieja-Rostworowska, producentka polsko-brytyjsko-amerykańskiego dramatu „The Silent Twins”, opartej na faktach historii bliźniaczek, które w dzieciństwie przestały się komunikować ze światem. W uzasadnieniu podkreślono, że nagroda została przyznana „za doskonałość i wybitną pracę nad niezwykłym filmem” oraz odwagę i brawurę w przedstawieniu „wizji tego dziwnego świata.”

Nagroda Female Voice będzie przyznawana w kolejnych latach. Tak, jak w pierwszej edycji, nominowanych będzie pięć kobiet, a laureatkę wyłoni Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 09.05.2023

Najnowsze artykuły z kategorii