Nobel z ekonomii przyznany

  • Lendtech
  • 11.10.2021

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych trzem ekonomistom. „Nobla z ekonomii” w 2021 roku otrzymał David Card, Joshua D. Angrist oraz Guido. W. Imbens.

„Nagroda Nobla z Ekonomii” przyznawana jest przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, a jej poprawna nazwa to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Nagrody te przyznawane są od 1969 roku. Bank Szwecji ufundował tę nagrodę w 1968 roku w związku z 300. rocznicą powstania banku, a jej wartość równa jest wartości pozostałym „nagrodom Nobla”.

W tym roku Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla trafił do Davida Carda, Joshui D. Angrista i Guido W. Imbensa. David Card otrzyma nagrodę za emipryczny wkład w ekonomikę pracy, a Joshua Angrist i Guido Imbens – za metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych.

Nagrody Nobla to najbardziej prestiżowe wyróżnienia przyznawane od 1901 roku. Przyznaje się je za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, fizyki, medycyny i chemii. Pomysłodawcą nagród jest Alfred Nobel – szwedzki przemysłowiec i filantrop, który największy majątek zbił m.in. na produkcji dynamitu. Komitet Noblowski przyznaje także Pokojowe Nagrody Nobla, a od 1968 roku – także przyznawane są nagrody za osiągnięcia ekonomiczne.

Nagrody Nobla z ekonomii przyznano już ponad 50 razy, a otrzymało je ponad 80 osób. Na liście wyróżnionych tą prestiżową nagrodą jak dotąd nie ma polskich ekonomistów, aczkolwiek silne związki z Polską miał wyróżniony w 2007 roku Leonid Hurwicz, który ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.

/Lendtech.pl

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 11.10.2021

Najnowsze artykuły z kategorii