Digital Lending Talks – posłuchaj podcastów o consumer finance

  • Lendtech
  • 28.05.2021

Jakie zmiany zachodzą na rynku digital lending? Jak być dobrym managerem? Jak prowadzić biznes pożyczkowy w Indiach? Czy biznes otwiera się na open banking? Posłuchaj podcastów z serii Digital Lending Talks, a dowiesz się więcej o tym czym jest lendtech. W każdym odcinku Digital Lending Talks poruszane są tematy ważne dla branży pożyczkowej – od zmian w prawie, po technologie, konkurencję i biznes.

 

Digital Lending Talks to seria podcastów z najlepszymi praktykami biznesu i ekspertami, z którymi prowadzone są rozmowy o branży consumer finance, digital lending i fintech. DLT to aktualne tematy, ciekawe rozmowy i ważne wskazówki.

Serię podcastów Digital Lending Talks można odsłuchać na kanałach Spotify i SoundCloud. Prowadzącym każdego odcinka jest Łukasz Piechowiak – Prezes Fundacji Lendtech.

W poszukiwaniu ducha prawa na rynku digital lending

W rozmowie z Pawłem Grabowskim, pełnomocnikiem zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych poruszone zostały tematy takie jak ustawa o kredycie konsumenckim czy zmiany w kodeksie cywilnym aż po regulacje na poziomie europejskim.

Czy wiesz jak wiele aktów prawnych reguluje consumer finance? Co się zmieni, kiedy i dlaczego? Odsłuchaj audycji, a dowiesz się więcej.

Dlaczego digital lending ma przyszłość i będzie się rozwijać. Gdzie w tym miejsce dla odroczonych płatności

Gościem audycji był Piotr Badura, Wiceprezes Zarządu Crif. Rozmowa dotyczyła przyszłości sektora digital lending oraz rola BNPL dla rozwoju branży Consumer Finance w Polsce.

Digital lending w Polsce ma przed sobą przyszłość, ale naturalnie diabeł tkwi w szczegółach. Ostatni rok był najcięższym okresem w historii rynku pożyczkowego w Polsce. Ale oczekiwania konsumentów i technologie sprawiają, że powrót na ścieżkę rozwoju jest bardzo prawdopodobny również nad Wisłą. Co musi się stać, by tak było?

Biznes otwiera się na open banking, a to dopiero początek

Michał Łukasik, Prezes Zarządu Kontomatik, podzielił się swoją wiedzą na temat otwartej bankowości, nie tylko w usługach finansowych oraz o rozwiązaniach opartych na usłudze dostępu do rachunku (AIS).

Na czym polega dojrzałość fintechu? Jak przygotować się do współpracy z korporacjami oraz co obecnie stanowi największą barierę w rozwoju innowacyjnej firmy finansowo-technologiczne. Szczerze o biznesie, wyzwaniach i planach rozwoju.

Co musi wiedzieć dobry manager lendtech?

Dobry manager musi wiedzieć wszystko, ale wszystkiego wiedzieć się nie da. Rozmowa z Magdaleną Grabowską, CEO w Kuki.pl i Finbo dotyczyła roli managera instytucji pożyczkowej, zarządzaniu ludźmi podczas pracy zdalnej oraz podejmowaniu decyzji w warunkach dużej niepewności. Audycja „must have” dla każdego, kogo interesują praktyczne aspekty pracy managera w lendtechu.

Digital lending w Indiach. Wszystko co musisz wiedzieć…

Indie to państwo o wielu obliczach – z niezwykle zaawansowanymi technologiami dostępnymi dla setek milionów mieszkańców, ale równocześnie w wielu obszarach zacofane do tego stopnia, że można odnieść wrażenie iż przenieśliśmy się w czasie o dobrych kilka wieków wstecz.

A mimo tego Indie to bezsprzecznie morze możliwości dla fintechów – dość powiedzieć, że tylko z jednej aplikacji płatniczej korzysta ponad 350 mln Hindusów. Jak rozwijać w Indiach biznes fintech i lendtech? Czy jest tutaj miejsce dla polskich rozwiązań? Jak Hindusi płacą za zakupy? Ile wynosi przeciętna pożyczka? Czy indyjski sektor bankowy jest rozwinięty? Jakie wymogi nadzorcze należy spełnić?

Posłuchaj eksperta – gościem DLT był Tomasz Wiśniewski, COO w AsiaFiance Group – lendtechu, który rozwija biznes pożyczkowy w Indiach.

Crowdfunding mógłby być prostszy. Dematerializacja akcji to droga przez mękę

Gościem Łukasza Piechowiaka w podcaście z cyklu Digital Lending Talks była Anna Streżyńska, CEO w MC2 Innovations.W podcaście m.in. o tym jak prowadzi się innowacyjny biznes w czasie pandemii? „Trudno” to prosta odpowiedź. W audycji rozmawialiśmy przede wszystkim o wadach i zaletach crowdfundingu jako sposobie finansowania firmy oraz o tym, dlaczego dematerializacja akcji może być w Polsce drogą przez mękę. No chyba, że ktoś lubi kilka godzin dziennie spędzać na weryfikacji i przygotowywaniu papierowej wysyłki dokumentów.

Rozmowa dotyczyła również transformacji cyfrowej i tego, że firmy nauczyły się korzystać z innowacyjnych technologii – mija czas prowizorycznych rozwiązań cyfrowych. Pada też kilka słów o podpisach elektronicznych. Krótko: warto posłuchać.

Buzzwordy nie zastąpią technologii. Jakie rozwiązania powinien wybierać fintech?

Startupy technologiczne miewają tendencje do przesady. Buzzwordy, czyli modne określenia dla poszczególnych technologii zbyt często wykorzystywane są w przekazie marketingowym podczas, gdy nie stoi za nimi nadzwyczajna innowacja. Sztuczna inteligencja, „Big Data”, blockchain – to przykłady najcześciej używanych słów.

Kolejnym gościem Łukasza Piechowiaka w podcaście z serii Digital Lending Talks realizowanego przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych był Bartosz Weyna, prezes zarządu Payment Technology – dynamicznego startupy płatniczego, który z sukcesem wdraża rozwiązania przydatne także w branży Consumer Finance.

Konsumenci chcą pożyczać. Technologie i partnerstwa mają ich wspiera

W podcaście m.in. o planach Comperii na dalszy rozwój w obszarze fintech i Consumer Finance. Mariaż digital lendingu z e-commerce to fakt. Trend ten będzie się rozwijać, szczególnie w zakresie usług BNPL, czyli płatności odroczonych.

– Widzimy jak szybko rosną sklepy internetowe. Musimy pamiętać o tym, że większość z tych sklepów ma klientów, którzy mają potrzeby. Dostarczenie im wygodnych usług finansowych jest zatem wyzwaniem, ale i koniecznością, która będzie wyznaczać trendy na najbliższe lata – mówił Paweł Szukalski, Członek Zarządu Comperia SA.

Polska to atrakcyjny rynek dla inwestorów, a technologia nam sprzyja

Czy Polska to atrakcyjny kraj dla inwestorów? Czy klient Consumer Finance może być jednocześnie inwestorem giełdowym? Jak technologie zmieniły nasze nawyki względem usług finansowych i dlaczego klienci chcą by firmy były „ESG friendly”? Czym jest robodoradztwo i co to jest pasywna rewolucja?

Kolejny gościem w podcaście z cyklu Digital Lending Talks był Przemysław Barankiewicz, CFA – Country Manager w Finax, czyli w słowackim domu maklerskim, który prężnie rozwija się także w Polsce.

Jak rozwijać startup lendtech w czasie pandemii?

Pandemia to nie był łatwy okres dla nikogo, a zwłaszcza nowych innowacyjnych firm. Początek 2020 roku zamroził finansowanie dla startupów , ale na szczęście pod koniec roku sytuacja poprawiła się.

Czy nadchodzi dobry czas dla startupów lendtech? Wiele zależy od bieżącej sytuacji ekonomicznej i prawnej, ale należy pozytywnie patrzeć w przyszłość.

Jak rozwijać startup lendtech w czasie pandemii? Co się zmieniło na rynku digital lending z perspektywy startupu? Jakie są możliwe kierunki rozwoju branży oraz jakie są dalsze plany Ninja Lender? Na te pytania odpowiadał Mariusz Hildebrand z Ninja Lender.

Te i inne podcasty do odsłuchania na Spotify i SoundCloud.

/Lendtech

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 28.05.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.