Raty kredytów w górę. RPP nie oszczędza kredytobiorców

  • Lendtech
  • 06.05.2022

Rada Polityki Pieniężnej nie hamuje – za nami kolejna informacja o podwyżce stóp procentowych. Od 10. miesięcy kredytobiorcy z niedowierzaniem spoglądają na kolejne kalkulacje. 

Raty kredytów w górę. RPP nie oszczędza kredytobiorców

Nie dość, że raty kredytów od 10. miesięcy są podwyższane, to zmniejsza się również szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego. Dlaczego? Ponieważ zdolność kredytowa liczona jest z założeniem kolejnych podwyżek RPP, a co za tym idzie – wysokich rat. Choć to akurat dobrze – banki wreszcie pobudzają wyobraźnię przyszłym kredytobiorcom, którzy mogą nie przewidzieć, jak daleko może posunąć się RPP.

Kredytobiorco, co dalej?

Czy stać mnie na kredyt, który posiadam? Stopy procentowe zostały podniesione 8. raz w ciągu 10. miesięcy. Dokładane są kolejne setki złotych do raty kredytu. Coraz częściej słyszy się o tym, że kolejni kredytobiorcy poważnie myślą o sprzedaży mieszkania czy domu i wybraniu tańszej alternatywy, jaką jest np. powrót do rodzinnego domu czy zakup nieruchomości w mniejszym mieście. Choć często trudno to sobie wyobrazić i zaakceptować takie rozwiązanie, dla niektórych to sytuacja bez innego wyjścia.

Raty dwukrotnie wyższe

5 maja RPP podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych do poziomu 5,25%. W wielu przypadkach raty wzrosły o 100% w porównaniu do wyliczeń sprzed jesieni 2021. To rewolucja w domowych finansach – wynagrodzenia w takim tempie nie rosną, a kolejnym obciążeniem jest wzrost cen produktów i usług przez galopującą inflację. 

Eksperci przewidują dalsze wzrosty stóp procentowych – mówi się o stawkach przekraczających 6,5%. 

 

Hanna Hylińska, Lendtech

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 06.05.2022

Najnowsze artykuły z kategorii