Rekordowe wyceny startupów płatniczych

  • Lendtech
  • 23.03.2021

Pandemia Covid-19 okazała się dla startupów płatniczych okresem wielkiego wzrostu popularności. Boom w e-commerce sprawił, że dotąd mało znane fintechy, osiągają rekordowe wyceny.

 

Rok 2020 to nie był zwykły rok dla biznesu. Zmieniające się preferencje konsumentów i rozkwitający handel internetowy wywindowały popularność branży płatności cyfrowych na niespotykane dotąd rozmiary. Firmy dokonały transformacji, która w normalnych okolicznościach trwałaby parę lat.

 

Czy boom na e-commerce jest stałym trendem?

 

Rekordowe wyceny fintechów płatniczych zmuszają do refleksji. Czy to bańka, a może stały trend. Z całą pewnością sytuacja jest ciekawa – Stipe niedawno pozyskał 600 mln USD, co stawia wycenę spółki na poziomie 95 mld USD. Brytyjski SumUp (obecny także w Polsce) w połowie marca pozyskał 895 mldn USD, a francuski Pledg – blisko 80 mln USD.

 

Czy przyszłość tych firm jawi się w różowych barwach? Z analiz m.in. Accenture wynika, że rynek płatności będzie rósł – tylko do 2025 roku przychody z tego tytułu mają wzrosnąć 4-krotnie. Do tego dochodzi coraz większe portfolio usług płatniczych z dynamicznie rosnącym BNPL na czele.

 

Pandemia jednak kiedyś się skończy. Czy to oznacza skurczenie rynku e-commerce? Przykład z Belgii pokazuje, że chociaż liczba transakcji może rosnąc, to wartościowo sytuacja już nie musi być tak różowa. Bez wątpienia koronakryzys to okazja zarówno do upadku i rozwoju. Wiele wskazuje na to, że rynek się nie myli i akurat fintechy płatnicze będą należeć do grupy wygranych. Nie oznacza to jednak, że za kilka lat nie będziemy świadkami poważnych transformacji, z konsolidacją rynku włącznie. Ale… to przyszłe zmartwienie. Z całą pewnością, teraz największymi wygranymi są przede wszystkim konsumenci.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 23.03.2021

Najnowsze artykuły z kategorii