Revolut Money Report: Polacy o szczęściu i pieniądzach

  • Lendtech
  • 20.03.2023

Revolut zapytał 12 tysięcy osób w 11 krajach, o ich poczucie szczęścia w 2023 roku. Na pytania w Polsce odpowiedziało 1000 osób. 20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia warto więc zadać kilka ważnych pytań. Czy finanse wpływają na poczucie szczęścia? Czy da się żyć szczęśliwie pod finansową presją? Ile pieniędzy wystarczy, aby żyć szczęśliwie? Czy bezwarunkowy dochód podstawowy uszczęśliwiłby Polaków?

Revolut Money Report: Polacy o szczęściu i pieniądzach

Zmierzyć szczęście

Wiele indeksów i badań analizuje dobrostan narodów a wygrywają i tak… Skandynawowie. Coroczny World Happiness Report nie jest wyjątkiem. W ogłoszonej dziś 11 edycji podium podzieliły między sobą Finlandia, Dania i Islandia, tuż za podium był Izrael, potem Holandia, Szwecja i Norwegia. Z regionu CEE do pierwszej dwudziestki dostali się Czesi (18, bez zmian) i Litwini (awans z 34 na 20), do pierwszej trzydziestki Rumuni (z 28 na 24) i Słowacy (z 35 na 29), a do pierwszej czterdziestki Estończycy (z 36 na 31) i Polacy (z 48 na 39). Mniej szczęścia mieli Łotysze (z 42 na 41), stawkę zamknęli Węgrzy (51, bez zmian). Polska awansowała w tegorocznym indeksie szczęścia, ale podium znów podzieliły się te same kraje nordyckie.

Pieniądze szczęścia nie dają?

Revolut zapytał 12 tysięcy osób w Europie, czy istnieje związek między poczuciem szczęścia i finansami. 9% respondentów w Polsce wskazało, że pieniądze szczęścia nie dają i jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Co myślą pozostali? Na pytanie czy czujesz satysfakcję z posiadanego majątku, 36% Polaków zadeklarowało, że nie czują, są pod finansową presją i by poczuć się dobrze potrzebują więcej pieniędzy (równie wysoki odsetek wskazań był tylko na Węgrzech). 21% choć czuje się dobrze z tym co ma, uważa, że ludzie nie mają równego dostępu do pieniędzy. 18% przyznało, że odczuwa satysfakcję z tego co ma, bez zastrzeżeń. Co ciekawe, gdy 6% widzi drogę do szczęścia w byciu bogatym oraz nie martwieniu się o pieniądze – jak celebryci, 5% uważa, że posiadanie mniejszego majątku dałoby im więcej szczęścia – bo tak naprawdę potrzebują pieniędzy tylko na niezbędne wydatki. 1% uważa, że ma więcej niż potrzebują i dlatego starają się pomagać tym, którzy są w potrzebie.

Ile wystarczy do szczęścia?

42% osób badanych w Polsce (33% w Europie) wskazało, że brakuje im pieniędzy, by poczuć się szczęśliwie. Revolut zadał więc pytanie jaki miesięczny dochód (netto) jest potrzebny by sfinansować styl życia, który zapewnia takie poczucie szczęścia. Możliwe odpowiedzi były wielokrotnością 1 tys. €. W Polsce za wystarczający do szczęścia dochód (netto) 18% uznało 4.690 zł, 36% wybrało 9.380 zł, a 23% wskazało 14.070 zł. Dla 23% badanych to jednak wciąż za mało, by przekroczyć próg szczęścia i potrzebują 18.760 zł (8%), 23.450 zł (7%) i nawet 46.900 zł (3%), by móc poczuć się szczęśliwie. W innych krajach 1 tys. € (4.690 zł) był najczęściej wskazywaną odpowiedzią na Węgrzech (40%), a 2 tys. € (tak jak w Polsce) w Portugalii (40%), Włoszech (36%), Litwie (35%), Hiszpanii (34%), Austrii (31%), Rumunii (30%) i Niemczech (28%). 3 tys. € jako bilet do szczęścia był najczęściej wybierany w Irlandii (22%) i we Francji (30%). Tylko skąd wziąć takie dochody.

Bezwarunkowy dochód podstawowy

Co zrobić by sfinansować upragniony styl życia? Jednym z pomysłów w debacie publicznej jest bezwarunkowy dochód podstawowy. Czy to recepta na szczęście? Revolut zapytał wprost – czy wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego w Twoim kraju zapewni Ci szczęście? W Polsce 48% badanych było na “tak”, a 33% na “nie”, ale argumenty były różne. 17% wskazała że są na “tak”, bo nie byłoby już trzeba martwić się o zarobki i pieniądze. 21% popiera pomysł, bo gwarantowałby lepszy podział środków między ludźmi. 10% jest za, ale nie są pewni czy chcieliby z tego korzystać. A jakie głosy padły na “nie”? 16% uważa, że na dłuższą metę takie rozwiązanie jest nie do utrzymania. 15%, że wpłynęłoby demotywująco na ludzkie ambicje. 2% sądzi, że taka zmiana pozbawiłaby ich dotychczasowego stylu życia. Średnia na “tak” w Europie wyniosła 54%, a na “nie” 31%. Osoby niezdecydowane to 19% w Polsce i 15% w Europie. Pomysł najwięcej zwolenników ma w Hiszpanii (63%), Włoszech (63%) i Portugalii (62%), a najmniej na Litwie (42%), w Austrii (42%) i w Niemczech (51%).

Szczęście dają podróże

A może szczęścia nie warunkuje wcale dochód, tylko z kim dzielimy nasze wydatki i doświadczenia? W badaniu Revolut Money Report pojawiło się pytanie – czy czujesz większą satysfakcję gdy wydajesz pieniądze na swoje potrzeby, czy gdy wydajesz je wspólnie z innymi lub dla innych osób? Dla połowy zapytanych Polaków nie ma tu różnicy. 15% deklaruje, że woli wydawać pieniądze samemu i nagradzać siebie. 16% woli kupować rzeczy innym ludziom niż sobie, bo to daje im większą przyjemność. 14% czerpie największą satysfakcję, gdy wydaje pieniądze na wspólne doświadczenia z bliskimi, np. wspólne podróże. A jeśli o podróżach mowa, była to najczęściej wskazywana kategoria (35%) w pytaniu – na co lubisz wydawać pieniądze? Inne kategorie zakupów, które dają badanym Polakom najwięcej szczęścia to rozrywka (22%), moda (10%), jedzenie (6%), zakupy dla dzieci (5%), technologie (4%) nieruchomości (4%), nauka (3%), sport (3%), mobilność (3%), produkty finansowe (2%) oraz wsparcie i datki dla organizacji dobroczynnych (1%).

Choć produkty finansowe znalazły się dopiero na 11 miejscu wśród kategorii zakupowych, które przynoszą satysfakcję i szczęście Polakom, to już wydatki na podróże znalazły się na miejscu pierwszym. Mam nadzieję, że produktami, takimi jak wyszukiwarka noclegów Revolut Stays, asystent zakupowy Revolut Shops czy komunikator Revolut Chat sprawimy, że nasi klienci w Polsce będą bliżej siebie i bardziej szczęśliwi – nie tylko w Międzynarodowy Dzień Szczęścia, ale na co dzień – powiedział Stefan Bogucki, Communications Manager w Revolut.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 20.03.2023

Najnowsze artykuły z kategorii