Revolut Travel Report: ferie zimowe jak przed pandemią, turystyka wraca do normalności?

  • Lendtech
  • 21.02.2022

Revolut udostępnił na jesieni funkcję Stays do rezerwowania noclegów. Od premiery minęły cztery miesiące, za tydzień koniec ferii zimowych, to dobry czas na podsumowanie i Revolut Travel Report. Czy po dwóch latach pandemii turystyka wraca do normalności? Kiedy odzyskamy dawny styl życia? Gdzie zaplanować majówkę i letni urlop?

Ferie jak przed pandemią

W ubiegłym roku ferie zimowe trwały od 4 do 17 stycznia, ale z uwagi na pandemię wiele osób zrezygnowało z wyjazdów. Liczba klientów Revolut, którzy w okresie 1 stycznia-20 lutego płacili aplikacją za podróże w Polsce spadła w 2021 r. o ponad połowę (do 48% r/r). W przypadku niektórych kierunków zagranicznych był to spadek niemal do zera (Włochy i Austria do 2% r/r). Nieco lepiej radziły sobie kierunki do Francji (spadek do 27% r/r) i do Hiszpanii (spadek do 28% r/r). Był to po części sezon stracony.

Tegoroczne ferie skończą się 27 lutego, gdy do nauki wrócą dzieci z województw: podkarpackiego, lubelskiego, śląskiego, łódzkiego i pomorskiego. Choć przypadły na szczyt zakażeń omikronem, przebiegły jakby pandemii nie było. Liczba klientów Revolut, którzy w okresie 1 stycznia-20 lutego b.r. płacili aplikacją za podróże w Polsce przekroczyła poziom sprzed pandemii (121%). Podobnie w przypadku wyjazdów do Francji (134%) i Hiszpanii (143%). Jeśli chodzi o Włochy i Austrię, udało się odrobić straty (kolejno 104% i 94%).

 

Wyjazdy narciarskie pod znakiem inflacji?

Średnie miesięczne wydatki klientów Revolut w Polsce porównując styczeń 2022 (inflacja 9,2% r/r) z lipcem 2021 (inflacja 5% r/r) wzrosły o 15% na osobę w przypadku hoteli i 21% w przypadku paliwa. W lutym pojawiła się interwencja na rynku paliw, która mogła obniżyć koszt dojazdu na ferie mieszkańcom 9 województw, gdzie ferie zaczęły się później. Porównując wydatki klientów Revolut na osobę w okresie 1.01-20.02 w tym roku i przed pandemią, w przypadku podróży krajowych wzrosły one o 12%. Droższe niż przed pandemią były też wyjazdy do Włoch (13%) i Hiszpanii (22%). Nieco tańsze okazały się wyjazdy do Austrii (-4%) i Francji (-2%).

Gdzie polscy klienci Revolut zostawili w ferie w sumie najwięcej pieniędzy? W Polsce! Na podróże krajowe w badanym okresie 1.01-20.02 wydali w tym roku o 35% więcej niż przed pandemią. Z pieniędzy polskich turystów cieszyli się też Włosi (+27%). Hiszpanie zarobili mniej, ale notując duży wzrost względem 2020 r. (+40%). Kolejno, byli Austriacy, ich zarobki bez zmian (+3%), a na końcu Francuzi, ale też spory wzrost (+30%). Najpopularniejszymi kurortami zimowymi w Polsce były Szczyrk i Zakopane, a następnie Wisła, Karpacz i Szklarska Poręba.

 

Kiedy rezerwować majówkę i letni urlop?

Tegoroczny sezon turystyczny może być pierwszym od 2 lat bez obostrzeń i pandemii. Czy tak się stanie? Czas pokaże! Tymczasem, mija pół roku od europejskiej premiery Revolut Stays i cztery miesiące od kiedy z funkcji do rezerwowania hoteli mogą korzystać Polacy. Do jakich miejsc w Polsce i za granicą planują wyjazdy? Jakie miasta i hotele odwiedzają obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski? Gdzie szukać dobrych okazji?

Jeśli chodzi o rezerwacje z pomocą funkcji Stays w Polsce, korzystają z nich niemal w równej mierze Polacy (52%) i obcokrajowcy (48%). Ponad ¾ rezerwacji dokonywanych jest w 5 miastach: Warszawie (37%), Krakowie (17%), Wrocławiu (8%), Gdańsku (8%) i Poznaniu (6%). Zaraz za pierwszą piątką plasuje się Zakopane (3%) i Sopot (2%). Udział rezerwacji Polaków jest większy we Wrocławiu (58%), zaś obcokrajowców w Krakowie (68%). Wśród hoteli pierwszą piątkę zdominowały warszawskie Novotel Centrum, Sobieski, PURO i hotele sieci Marriott. Następny według liczby rezerwacji okazał się Ibis w Krakowie, a spoza dużych miast Aries Hotel & Spa w Zakopanem.

Topowe kierunki zagraniczne

Jakie kierunki z Revolut Stays, poza Polską (46%), Warszawą (24%) i Krakowem (7%) wybierają Polacy? W czołówce, prócz Polski, znalazły się Hiszpania (7%), Włochy (5%), USA (4%) i UK (3%). Topowe zagraniczne destynacje wśród miast to Barcelona, na miejscu 6 i Dubaj, na 8. Zakopane, na miejscu 11, wyprzedziło Paryż, Londyn, Mediolan i Pragę (12-15). Wśród hoteli wybieranych przez Polaków top 10 stanowią polskie, na miejscu 2, za warszawskim Novotelem Centrum, znalazł się gdyński Marriott Waterfront. Wśród hoteli zagranicznych, wysoko plasują się Hotel Avenida Palace w Barcelonie, Four Points by Sheraton Phuket w Tajlandii i The Palms Hotel & Spa w Miami Beach w USA.

Jak Polska plasuje się w światowych rankingach Stays? Wśród krajów, Polska jest na miejscu 6, wyprzedza USA i Portugalię. Wśród miast, Warszawa jest także na miejscu 6, przed Dubajem i Lizboną. W top 3 wśród hoteli pod względem liczby rezerwacji utrzymuje się warszawski Novotel Centrum, zostawiając za sobą niemiecki Scandic Hamburg Emporio, francuski Ibis Paris Tour Eiffel i meksykański Hotel Scarlette Tulum nad Morzem Karaibskim.

To kiedy rezerwować majówkę i letni urlop? Po dwóch latach pandemii świat spragniony jest podróżowania. Nie ma pośpiechu, ale w tym roku lepiej nie odkładać rezerwacji na ostatnią chwilę.

/Revolut/Informacja prasowa

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 21.02.2022

Najnowsze artykuły z kategorii