Rząd przedstawił plan pomocy dla kredytobiorców złotówkowych

  • Lendtech
  • 26.04.2022

Premier Mateusz Morawiecki 25 kwietnia ogłosił plan rządowej pomocy dla kredytobiorców. Projekt przewiduje likwidację WIBOR-u, 3-miesięczne „wakacje kredytowe” dla każdego chętnego, dopłaty do kredytu dla osób najbardziej potrzebujących oraz powstanie funduszu wsparcia dla kredytobiorców, na który mają złożyć się banki. To odpowiedź na trudny czas dla kredytobiorców, którzy przez podwyżki stóp procentowych mają problemy z płynnością finansową.

Rząd przedstawił plan pomocy dla kredytobiorców złotówkowych

Rządowy plan został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zdaniem szefa rządu projekt ma za zadanie ulżyć kredytobiorcom w trudnym czasie wysokich stóp procentowych.

3-miesięczne „wakacje kredytowe” mają być skonstruowane w taki sposób, że jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 zostanie przesunięta do spłaty bez odsetek. Z tego wynika, że łącznie w tym okresie będzie to 8 rat kredytowych.

Rząd ma w planach również likwidację WIBOR-u. Ten mechanizm kalkulowania kosztów kredytu ma zostać zastąpiony transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight. Premier przewiduje, że odpowiednia ustawa wejdzie w życie już 1 stycznia 2023 r.

Nowym pomysłem rządu jest również utworzenie tzw. Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który miałby być finansowany przez banki komercyjne. Premier przewiduje, że z tego tytułu Fundusz zostanie zasilony już w 2022 r. kwotą rzędu 1,4 mld PLN, a w 2023 kwotą 2 mld PLN, a może nawet 5 mld PLN.

Morawiecki wypowiedział się również na temat roli banków w obecnym kryzysie inflacyjnym. Zdaniem premiera banki powinny aktywnie włączyć się w ochronę oszczędności polskich rodzin, a także małych i średnich przedsiębiorstw. Co za tym idzie – oprocentowanie lokat i depozytów powinno być znacząco wyższe.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 26.04.2022

Najnowsze artykuły z kategorii