Rzecznik Finansowy zostaje. Nie będzie połączenia z UOKiK

  • Lendtech
  • 13.07.2021

Rzecznik Finansowy nie będzie zlikwidowany – tak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł Dziennik Gazeta Prawna.

Prof. Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy

Pierwsze informacje o likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego, którego struktury miały zostać włączone do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawiły się na początku drugiej połowy 2020 roku. Projekt w tej sprawie tj. projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów z klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej trafił do Sejmu w grudniu 2020 roku, ale finalnie utknął w komisji.

Z informacji DGP wynika, że nieprzychylny projektowi był nie tylko sam Rzecznik Finansowy, ale też prezydent Andrzej Duda.

Rzecznik Finansowy – urząd dla konsumentów rynku finansowego

Rzecznik Finansowy to urząd, który powstał w 2015 roku – wcześniej przez 20 lat działał jako Rzecznik Ubezpieczonych.

Zadaniem Rzecznika Finansowego jest m.in. działanie na rzecz ochrony konsumentów na rynku finansowym, w tym rozpatrywania reklamacji i udzielania porad. Prócz tego Rzecznik Finansowy monitoruje rynek pod względem właśnie liczby reklamacji na rynku finansowym – informacje na ten temat można odnaleźć w corocznych sprawozdaniach.

Ale Rzecznik Finansowy jest aktywny nie tylko w kwestii reklamacji. Urząd opiniuje projekty ustaw dotyczących rynku finansowego, w tym także rynku fintech (bo w końcu oferta fintech i lendtech skierowana jest w dużej mierze do konsumentów).

Prócz tego urząd angażuje się w inne tematy związane z rynkiem consumer finance – ostatnio m.in. w problem tzw. nieautoryzowanych transakcji, kredytów frankowych czy też zwrotów prowizji w przypadku terminowej spłaty kredytu. Jedną z ważniejszych funkcji Rzecznika jest wydawanie tzw. istotnych poglądów, czyli ważnych opinii, które mogą mieć decydujące znaczenie w sporze sądowym pomiędzy konsumentem a instytucją finansową.

/Lendtech

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 13.07.2021

Najnowsze artykuły z kategorii