Więcej MOCy dla startupów. Market One Capital ogłasza nowy fundusz o kapitalizacji 80 mln EUR

  • Lendtech
  • 27.10.2022

W zaledwie cztery lata od stworzenia pierwszego funduszu MOC, jego twórcy ugruntowali swoją pozycję jednego z topowych funduszy VC w CEE. Dziś startują z nowym, znacznie większym funduszem. MOC II, o łącznej kapitalizacji 80 mln euro, zainwestuje na etapie seed i pre-seed w kolejne 30 spółek technologicznych.

Więcej MOCy dla startupów. Market One Capital ogłasza nowy fundusz o kapitalizacji 80 mln EUR

Market One Capital w zaledwie kilka lat od powstania przebojem wszedł na rynek venture capital. W rankingu Prominence Rank tworzonym przez Dealroom został uznany za najlepszy fundusz VC w Europie Środkowo Wschodniej w 2022 roku i jedyny z Polski w top 10. W ciągu najbliższych czterech lat nowy fundusz wesprze kolejne 30 startupów z Europy na etapie pre-seed i seed, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej. MOC skupia się przede wszystkim na kategoriach B2B i B2C Marketplaces, Network Effects Platforms i Software.

Łowcy jednorożców

Pierwszy fundusz Market One Capital zbudował portfolio 28 spółek z całej Europy. Dwie z nich zostały już jednorożcami (Tier Mobility oraz Jokr), czyli każda z nich przekroczyła wartość miliarda dolarów. Tym samym, MOC jest pierwszym funduszem z Polski, który zainwestował na etapie seed w spółkę będącą obecnie jednorożcem.

Wśród pozostałych gwiazd w portfelu znajdują się takie spółki jak chociażby Packhelp, Symmetrical czy Mindgram z Polski oraz Genially z Hiszpanii, Silverbird z Wielkiej Brytanii czy też Vosbor z Holandii.

Założyciele MOC wcześniej zainwestowali między innymi w Docplanner, czyli pierwszy polski jednorożec oraz Brainly i Preply, których wartość szacowana jest już w setkach milionów dolarów.

Naszą ambicją było stworzyć pierwszy fundusz polskiego pochodzenia, który z sukcesem może inwestować nie tylko w kraju i regionie, ale też na bardzo konkurencyjnych rynkach Europy Zachodniej. Dzięki specjalizacji, budowie know-how i relacji z najlepszymi VCs na świecie, nasza strategia się sprawdziła. Największe gwiazdy inwestycyjne w portfolio MOC znajdują się między innymi w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Dzięki temu budujemy most pomiędzy rynkami Europy Zachodniej i CEE, napędzając wymianę wiedzy, doświadczenia, kapitału i talentów – mówi Marcin Kurek, Partner w Market One Capital, nagrodzony przez Forbes tytułem Kapitalista Roku 2021.

MOC ludzi z pasją

Market One Capital jest zarządzane przez Marcina Kurka, Marcina Zabielskiego i Jakuba Ślusarczyka, związanych z branżą technologiczną od niemal 20 lat. Wraz ze startem MOC II Jacek Łubiński dołączył do grona Partneraów, a Michał Mroczkowski został promowany na stanowisko Principal i dołączył do komitetu inwestycyjnego. Liczący obecnie dziewięć osób zespół Market One Capital niedługo powiększy się o kolejnych kilku specjalistów.

Struktura inwestorska MOC II też nie jest przypadkowa. Fundusz otacza się najbardziej znanymi i cenionymi przedsiębiorcami z branży technologicznej w Polsce i Europie, a także wspierany jest przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF).

Długotrwałe relacje

W MOC II będziemy kontynuować naszą strategię inwestycyjną, która doskonale sprawdziła się dotychczas. Planujemy wspierać od sześciu do ośmiu firm rocznie, niezmiennie głównie z obszaru B2B / B2C marketplace i network effects, które są jednymi z fundamentów sektora technologicznego. Inwestujemy na możliwie najwcześniejszym etapie, pre-seed i seed od 200 tys. nawet do 2 mln euro. Planujemy robić inwestycje follow-on do rundy B i w jedną spółkę możemy maksymalnie alokować aż 8 mln euro. MOC II startuje już od razu z trzema nowymi inwestycjami, nad którymi pracowaliśmy przez ostatnie miesiące – mówi Marcin Zabielski, Partner Market One Capital.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 27.10.2022

Najnowsze artykuły z kategorii