1. Lendtech.pl
  2. >
  3. Wiadomości
  4. >
  5. Zdolność...

Zdolność kredytowa rodziny 2+1 niższa średnio o 27%

  • Lendtech
  • 12.04.2022

Według kwietniowego raportu brokera finansowego Notus Finanse w ciągu zaledwie kilku dni zdolność kredytowa Polaków drastycznie spadła. Oferowana przez banki kwota na zakup mieszkania przez singla jest niższa średnio o 17%, rodziny 2+1 o 27%, a rodziny 2+2 o 23%. W ujęciu indywidualnym, w niektórych bankach zdolność kredytowa dla ww. przykładów spadła nawet 42%! Raport przygotowano na podstawie symulacji uwzględniającej ponad 100 ofert kredytów hipotecznych w największych bankach w Polsce.

Notus Finanse: Zdolność kredytowa rodziny 2+1 niższa średnio o 27%

2022 rok przyniósł ogromne zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Nowy Ład, galopująca inflacja czy rosnące stopy procentowe sprawiły, że kredyt hipoteczny staje się produktem luksusowym. W dużych miastach możemy wprawdzie zaobserwować rosnące pensje, co jednak nie znaczy, że możemy za nie kupić więcej. Dwucyfrowa inflacja zjada podwyżki i nie zasypuje rosnącej różnicy na racie kredytowej. Do tego ceny mieszkań ciągle rosną, bo drożeją koszty materiałów budowlanych. Dla wielu osób oznacza to mocną korektę marzeń o wielkości metrażu własnego M, a nawet brak możliwości zakupu mieszkania – tłumaczy Paweł Komar, prezes Notus Finanse.

Od 1 kwietnia banki były zobowiązane do przyjęcia najnowszej rekomendacji KNF, która nakazuje wdrożenie bufora służącego do obliczania maksymalnie dostępnej kwoty kredytu: 5 pkt proc ponad obecny WIBOR. Wprowadzono też konieczność uwzględniania, przy liczeniu zdolności kredytowej, wzrostu kosztów utrzymania i zablokowania wskaźnika DStI (relacja kosztu rat do dochodu kredytobiorcy) do maksymalnie 40-50%. Na tej podstawie Notus Finanse opracował autorski raport oparty na analizie ponad 100 ofert kredytów hipotecznych w największych bankach w Polsce.

Przyjęto następujące założenia: raty równe, zakup lokalu na rynku wtórnym, symulacje wykonane dla ofert promocyjnych z LTV (relacja wartości pozostającego do spłaty kredytu do wartości nieruchomości) 80%, okres kredytowania 360 miesięcy, oprocentowanie zmienne.

Notus Finanse: Zdolność kredytowa rodziny 2+1 niższa średnio o 27%

 

Wycenę przygotowano dla:

  • Singiel – umowa o pracę na czas nieokreślony, dochód 7 tys. brutto, brak zobowiązań;
  • Rodzina 2+1 – umowy o pracę na czas nieokreślony, łączny dochód 10 tys. brutto, brak zobowiązań;
  • Rodzina 2+2 – umowy o pracę na czas nieokreślony, łączny dochód 15 tys. brutto, brak zobowiązań.

W zależności od banku zdolność kredytowa dla singla obniżyła się od 6% do 38% (śr. -17%), rodzina 2+1 ma od 14% do 42% (śr. -27%) mniejszy budżet na zakup mieszkania, zaś w przypadku rodziny 2+2 spadek od 16% do nawet 38% (-23%).

Niepewna sytuacja makroekonomiczna wywołała w marcu prawdziwy boom na kredyty hipoteczne. Kredytobiorcy starają się zdobyć finansowanie jeszcze przed kolejnymi podwyżkami, których niewątpliwie możemy się spodziewać. W marcu liczba osób wnioskujących o przyznanie kredytu na zakup nieruchomości było o 75,7% więcej niż w lutym tego roku. Jednak w ujęciu rok do roku wyraźnie widzimy, że spadła ogólna liczba już przydzielonych kredytów. Według raportu BIK, w lutym br. w porównaniu z lutym 2021 r. wystąpił duży spadek liczby – o 24,3% oraz wartości – o 14,4% udzielonych kredytów hipotecznych – wyjaśnia Karina Nożykowska, dyrektor działu bankowego i wsparcia sprzedaży, Notus Finanse.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 12.04.2022

Najnowsze artykuły z kategorii