Znaczny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe

  • Lendtech
  • 05.01.2023

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła w grudniu o 60,7% – podaje Biuro Informacji Kredytowej. To jeden z największych spadków zainteresowania kredytami w ciągu ostatnich 16 lat.

Znaczny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe

W grudniu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 12,30 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 33,16 tys. rok wcześniej. To oznacza spadek o ok. 63%.

Według eksperta BIK przyczyną malejącego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi są przede wszystkim wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego.

Aby negatywny trend się odwrócił, istotne według eksperta BIK jest zwiększenie zdolności kredytowej. Zależy ona od czterech czynników: stóp procentowych, wynagrodzeń, cen nieruchomości i kosztów utrzymania. 

Na ten moment najbardziej prawdopodobny jest spadek cen nieruchomości, natomiast wynagrodzenia realnie od lata 2022 r. spadają, stopy procentowe raczej nie zostaną obniżone w najbliższym roku, a koszty utrzymania gospodarstw domowych, nawet przy spadku inflacji, będą jedynie mniej rosnąć – komentuje ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 05.01.2023

Najnowsze artykuły z kategorii