Co dalej z rynkiem pożyczkowym? Rząd planuje egzekucję

  • Lendtech
  • 18.11.2021

Czasy się zmieniają, ale pewne utrwalone mechanizmy działania zdają się w niektórych przypadkach przesłaniać prawdziwy obraz. Tak jest w przypadku działań rządu, który rynek pożyczek pozabankowych wrzuca do jednego worka z lichwą, która w przeszłości funkcjonowała w okresie braku regulacji i mocno ograniczonej konkurencji.

Według planu rządu, w przyszłym roku legalne firmy pożyczkowe zostaną pozbawione możliwości działania z uwagi na gigantyczne koszty, jakie mają zostać wdrożone.

Jak podają dane, w 2020 r. branża straciła 280 mln zł, rok wcześniej 160 mln zł. I nadszedł czas na ostateczne rozbicie legalnych pożyczkodawców poprzez nałożenie nowych zasad udzielania pożyczek, w których limity i kary spoczywające na firmach legalnie pożyczających pieniądze będą wręcz absurdalne.

Zwykli ludzie, którzy z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z pożyczki bankowej, w efekcie nie będą mogli sięgnąć po pożyczkę firmy dającej (jeszcze) taką możliwość. Dokąd będą mogli się zwrócić? Można się spodziewać rozwoju nielegalnych źródeł udzielających pożyczki – nieregulowane, stosujące różne metody egzekwowania rat, beztrosko ustalając przy tym oprocentowanie. Zyskają też lombardy, dla których pozostanie otwarta furtka – jako jedynych.

Obecnie z oferty firm pożyczkowych korzysta ok. 3 mln klientów. Według nowych zasad, które mają być wprowadzone już w przyszłym roku, pozostaną bez możliwości skorzystania z legalnej pożyczki, więc można się spodziewać, że w trudnej sytuacji znajdą źródło, które pożyczy, ale na swoich warunkach, co może przynieść fatalne konsekwencje.

/Źródło: Na podstawie komunikatu PZIP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 18.11.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.