KNF przypomina o ważnym terminie dla instytucji pożyczkowych

  • Lendtech
  • 31.08.2023

KNF wydała komunikat w którym przypomina, że do 30 listopada br. instytucje pożyczkowe są zobowiązane do przekazania jej informacji o podjętych działaniach w kierunku spełnienia wymogów kapitałowych oraz dotyczących formy prawnej. Co ważne, wymogi te muszą być wcześniej zarejestrowane w KRS, zatem to ostatni dzwonek na dokonanie koniecznych zmian.

KNF przypomina o ważnym terminie dla instytucji pożyczkowych

W wydanym komunikacie KNF przedstawia najważniejsze kwestie, związane z objęciem działalności instytucji pożyczkowych nadzorem Komisji. Od 1 stycznia 2024 r., warunkiem sine qua non do prowadzenia działalności jako instytucja pożyczkowa będzie spełnienie wymogów kapitałowych (kapitał zakładowy na poziomiem minimum 1 mln zł) oraz dotyczących formy prawnej (spółka akcyjna lub spółka z .o.o. z radą nadzorczą).

O ile nowe wymogi formalne, stawiane instytucjom pożyczkowym, nie są zaskoczeniem, o tyle warto zwrócić uwagę na konieczność nie tylko dostosowania się do nowych przepisów, lecz również na obowiązek aktualizacji wpisu w KRS – oczywiście, jeśli jest taka konieczność i nie zostało to już zrobione wcześniej.

KNF ostrzega: Od 1 stycznia 2024 roku instytucje pożyczkowe, które nie będą spełniały wspomnianych wymogów, zostaną wykreślone z rejestru instytucji pożyczkowych, prowadzonego przez KNF. 

Do końca roku pozostały cztery miesiące, więc teoretycznie instytucje pożyczkowe mają jeszcze sporo czasu na dokonanie i rejestrację koniecznych zmian. Sugerujemy jednak, aby nie odkładać nowych obowiązków na ostatni moment, a w razie wątpliwości kontaktować się bezpośrednio z PZIP – komentuje Paweł Grabowski, pełnomocnik Zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Przypominamy, że już 20 września odbędzie się IV Kongres Lendtech – wydarzenie integrujące branżę pożyczkową, przedstawicieli fintechów, innowacji, prawa i kluczowych dla rozwoju finansów rozwiązań. Dołącz do wydarzenia i dowiedz się więcej o przyszłości rynku pożyczkowego.

Kontakt do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych: kontakt@pzip.pl

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 31.08.2023

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.