- Lendtech
- 15.12.2023
W najnowszym wydaniu „Gazety Finansowej” opublikowany został „Biznes Raport” poświęcony Rynkowi Pożyczek Gotówkowych. Sytuację branży komentuje Jarosław Ryba, prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, który odniósł się do przemian w sektorze pożyczkowym oraz przyszłości branży w kontekście nadzoru KNF.
1 stycznia 2024 roku instytucje pożyczkowe wejdą pod kuratelę Komisji Nadzoru Finansowego. – Ten ruch jest postrzegany jako szansa na poprawę wizerunku i reputacji całego sektora – tłumaczy Jarosław Ryba. Zrzeszeni w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych przedsiębiorcy liczą na to, że nadzór KNF przyczyni się z czasem do eliminacji z rynku firm działających na granicy prawa oraz niespełniających rygorystycznych wymogów formalnych.
Dotychczasowe relacje z Komisją Nadzoru Pożyczkowego oceniane są przez sektor pozytywnie. – Istotnym elementem tego dialogu jest dyskusja na temat sposobu realizacji uprawnień KNF. (…) Pewną niewiadomą jest też układ uprawnień wobec rynku w trójkącie KNF –UOKiK – Rzecznik Finansowy – tłumaczy Jarosław Ryba.
Choć z oficjalnych danych wynika, że branża pożyczkowa wykazuje dynamiczny wzrost, to wpływ na tę pozytywną tendencję ma przede wszystkim sektor BNPL, który ma więcej wspólnego z branżą e-commerce niż z rynkiem consumer finance. – Z drugiej strony, dane z wnętrza branży pokazują, że sektor przygotowuje się na zaciskanie pasa, bo zmaga się z wyzwaniami, takimi jak wzrosty kosztów operacyjnych w praktycznie każdym aspekcie i zbyt nisko, sztywno, ustalone limity pozaodsetkowych kosztów pożyczek, które wprowadzają trudności w utrzymaniu rentowności działalności – pisze Ryba.
Objęcie sektora pożyczkowego nadzorem KNF to zarówno nowe wyzwania jak i nowe możliwości. Rygorystyczne standardy i regulacje mogą przyczynić się poprawy jakości usług i produktów oferowanych przez instytucje pożyczkowe, a także zwiększyć zaufanie do całego sektora. – Przed branżą nowe wyzwania. W przyszłości sektor ten może stać się bardziej zrównoważony i odporny, ale tylko wtedy, gdy nadzór będzie prowadzony z myślą o konstruktywnej współpracy i równym traktowaniu wszystkich uczestników rynku – konkluduje Ryba.
Artykuł oraz raport dostępny tutaj
Autor: Lendtech | Data publikacji: 15.12.2023