Za nami IV edycja Kongresu Lendtech!

  • Lendtech
  • 22.09.2023

To była już IV edycja Kongresu Lendtech – najważniejszego wydarzenia branży lendtech i fintech w Polsce! 20 września 2023 roku w Cambridge Innovation Center umiejscowionym w najwyższym budynku Unii Europejskiej – biurowcu Varso w Warszawie, spotkali się specjaliści branży nowoczesnych finansów . W wydarzeniu wzięło udział ponad 250 osób, a cały dzień Kongresu wypełniony był merytorycznymi prelekcjami i debatami. Poruszone zostały także ważne dla branży lendtech tematy z obszaru digital lending, prawa – ze szczególnym uwzględnieniem zmian dotyczących nadzoru finansowego, cyberbezpieczeństwa, wierzytelności i doradztwa. Podczas Kongresu zaprezentowano Polską Mapę Lendtech 2023 oraz wręczono nagrody specjalne dla twórców branży – Lendtech Awards.

Za nami IV edycja Kongresu Lendtech!

Kongres rozpoczął się o godzinie 9.00 rejestracją uczestników, poranną kawą i networkingiem. Seria prelekcji i debat zainaugurowana została przez Hannę Hylińską – Dyrektor ds. Rozwoju Fundacji Lendtech. Konferencję poprowadził Jan Paweł Tomaszewski – trener wystąpień publicznych, coach ICF, mówca inspiracyjny.

Zobacz galerię zdjęć

 

Przestrzeń Kongresu podzielona została na dwie części – scenę główną oraz przestrzeń networkingową. To właśnie na scenie głównej uczestnicy mogli wysłuchać całodziennych prelekcji i debat. 

Jako pierwszy z prelekcją O trendach na rynku pożyczek pozabankowych wystąpił prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Kolejny wykład Zabezpiecz swoją firmę przed oszustwami – narzędzia do walki z fraudami i geoscoring w procesie udzielania pożyczek przez Internet  zaprezentowany został przez Marcina Wocha, CEO Algolytics Technologies.

O godz. 10.40 rozpoczęła się prelekcja ASI jako wehikuł inwestycyjny wygłoszona przez Tomasza Majkowycza, wspólnika zarządzającego w kancelarii Majkowycz Adwokaci.

Prelekcję Przygotowanie instytucji pożyczkowych do nadzoru KNF wygłosiła Anna Jędrasiak, Radca prawny z Kancelarii Macura.

O 11.10 miała miejsce wyczekiwana Debata Prezesów – liderów rynku Lendtech, w której udział wzięli: Ewa Wernerowicz – prezes Soonly Finance, Jerzy Kachnowicz – prezes Creamfinance Polska, Magdalena Grabowska – prezes Sun Finance Group, Anna Kowalewska – prezes Aventus Group oraz Tomasz Fedyna – prezes Wonga. Moderatorem dyskusji był Paweł Grabowski, pełnomocnik zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Pierwszą prelekcją po przerwie kawowej był wykład Jak żyć z nadzorcą na regulowanym rynku wygłoszony przez dra Ludwika Sobolewskiego – wspólnika w firmie doradczej Qualia Advisory.

Rola sektora LendTech w kontekście włączenia finansowego – wnioski z badań gospodarstw domowych to temat kolejnego wykładu zaprezentowany przez prof. Krzysztofa Waliszewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Następnie głos zabrała Jolanta Pytel z CRIF w temacie Raportowanie ESG w praktyce. Bariery i możliwości – 3 kroki do sukcesu.

Kolejna prelekcja Model pożyczki w karcie kredytowej – praktycznie omówienie ryzyk zarządu oraz wydawcy karty zaprezentowana została przez Piotra Putyrę, Partnera w Kancelarii Dudkowiak Kopeć Putyra.

Prelegentem wykładu Windykacja telefoniczna bez spamowania: Najlepsze praktyki i innowacje był Tomasz Kowalczyk – Wicedyrektor ds. Sprzedaży w Peoplefone Polska S.A.

O godz. 13.20 rozpoczęła się prelekcja wygłoszona przez prof. Krzysztofa Waliszewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i dra Łukasza Gębskiego ze Szkoły Głównej Handlowej pod tytułem Obraz sektora LendTech w świetle badania instytucji pożyczkowych.

Ostatnią prelekcją przed przerwą na lunch był wykład Magia stóp procentowych – o potrzebie równowagi w systemie finansowym wygłoszony przez prof. Bogusława Półtoraka z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Po przerwie lunchowej rozpoczęła się Debata Liderów Zmian, która traktowała o nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązaniach w branży lendtech. W dyskusji wzięli udział Michał Barwicki, radca prawny w Kancelarii Macura, Marcin Woch – CEO Algolytics Technologies, Robert Szcześniewski – wiceprezes Soonly Finance oraz Piotr Przedlacki – prezes zarządu Fines SA. Debatę moderowała Ewa Kraińska – niezależny ekspert, exAllegro.

Uczestnicy zainteresowani nadzorem KNF nad instytucjami pożyczkowymi mogli wysłuchać prelekcji Praktyczne aspekty bycia pod nadzorem. Czego mogą spodziewać się instytucje pożyczkowe?, wygłoszonej przez Karola Rajewskiego – Partnera w SSW Pragmatic Solutions, byłego dyrektora pionu prawno-regulacyjnego w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

O godz. 16.00 rozpoczął się wykład Ocena zdolności kredytowej zgodnie z UKK i CCD2 z wykorzystaniem open finance (rozporządzenie FIDAR i PSR) dra Krzysztofa Korusa – partnera zarządzającego w DLK Legal.

Następnie goście Kongresu mieli możliwość wysłuchać prelekcji pod tytułem Czy walka o cyfrową gospodarkę ma sens? Potencjał rozwoju i przeszkody w optymalizacji działań w obszarze finansów przygotowanej przez Piotra Mieczkowskiego – dyrektora zarządzającego w Fundacji Digital Poland oraz Hannę Hylińską, dyrektor ds. Rozwoju Fundacji Lendtech.

Ostatnią prelekcją dnia był wykład Czy wejdzie limit RRSO na pożyczki pozabankowe? wygłoszony przez Pawła Grabowskiego – pełnomocnika zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Punktem kulminacyjnym i zarazem wielkim finałem Kongresu Lendtech była prezentacja Mapy Lendtech oraz rozdanie nagród Lendtech Awards

Polska Mapa Lendtech to trzecia edycja unikatowego zestawienia przedstawiającego wielkość sektora lendtech w Polsce. W tegorocznej edycji wzięło udział aż 147 firm! To największe tego typu zestawienie w kraju.

Zwieńczeniem IV Kongresu Lendtech było wręczenie Lendtech Awards – specjalnych wyróżnień za wkład wnoszony w rozwój ekosystemu digital lending, wybitne osiągnięcia oraz istotny, pozytywny wpływ na rozwój sektora lendtech w Polsce. Laureatami nagród zostali Finelf, BidFinance, Fincapital, AIS Gateway oraz Ewelina Makowska.

Polska Mapa Lendtech 2023:

Organizatorami Kongresu Lendtech są Fundacja Lendtech i Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Partnerzy strategiczni tegorocznej edycji: Algolytics Technologies, Kancelaria Macura, Soonly.

Partnerzy merytoryczni: Grupa BIK, Majkowycz Adwokaci, CRIF, KSZ Smart Legal, Peoplefone, DLK Legal Korus, Kancelaria Dudkowiak, Kopeć & Patyra.

Partnerzy: BidFinance, European Fintech Forum.

Patroni: Fundacja Digital Poland, Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności, Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego.

Patronem naukowym był Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Patroni medialni: ISB Tech, Biznesowa, Comparic.

 

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 22.09.2023

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.