Sektor pożyczkowy odbił, ale wciąż jest gorzej niż 2 lata temu

  • Lendtech
  • 26.08.2021

Liczba nowo udzielonych pożyczek jest wyższa o ponad 40% niż w okresie pandemii, ale wartość tegorocznej sprzedaży wciąż jest niższa o ponad 5% niż w 2019 roku – podało Biuro Informacji Kredytowej. Rynek jeszcze nie odbudował się po pandemii.

Biuro Informacji Kredytowej systematycznie publikuje raporty o sprzedaży pożyczek w sektorze pozabankowym w Polsce. BIK opiera się na danych raportowanych przez instytucje pożyczkowe, w tym te największe. Nie wszyscy pożyczkodawcy raportują do BIK, ale Biuro szacuje, że posiada dane o więcej niż połowie rynku.

Dynamika sprzedaży pożyczek. Źródło BIK.jpg

Z najnowszego raportu wynika, że liczba nowo udzielonych pożyczek od stycznia do lipca 2021 roku wyniosła 1612,3 tys. szt. i była wyższa o 41,5% niż w analogicznym okresie rok temu, a wartość udzielonych pożyczek w tym okresie wyniosła 3,884 mld zł – o 46,4%. Wydaje się, że to potężny wzrost, ale niestety raczej mamy do czynienia z popandemicznym odbiciem – bowiem w zeszłym roku w marcu doszło do załamania na rynku na skutek wprowadzenia restrykycjnych obostrzeń na pożyczkodawców.

W samym lipcu 2021 roku w porównaniu do lipca 2020 roku w ujęciu wartościowym instytucje pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę o 101,6% wyższą, a w ujęciu liczbowym – o 73,3% wyższą. Łączna sprzedaż w lipcu wyniosła 737 mln zł, co przekłada się na 273,2 tys. o średniej wartości 2298 zł. Przeciętna wartość pożyczki wzrosła – w porównaniu do lipca 2020 roku, o 10,6%.

Źródło: BIK

Jak rozkłada się struktura pożyczek ze względu na ich wartość?

Nie ma zaskoczenia – w ujęciu wartościowym 42,1% stanowią pożyczki na kwotę powyżej 5 tys. zł, ale ich udział w całej liczbie udzielonego finansowania przez niebankowych pożyczkodawców to 10,9%. W sprzedaży dominują pożyczki do 1 tys. zł, które mają 43,2% udział w sprzedaży, ale w ujęciu wartościowym – mikrokredyt stanowi tylko 9,6% wartości sprzedaży.

W lipcu nowo udzielone pożyczki ze wszystkich przedziałów kwotowych zarówno pod względem wartości i liczby odnotowały dodatnie dynamiki, ale na uwagę zasługują wzrosty ze skrajnych przedziałów. Sprzedaż pożyczek do 500 zł wzrosła o 127% w porównaniu do lipca 2020 roku, a pożyczek powyżej 5 tys. zł – o 121,6%.

/LP/Lendtech

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 26.08.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.