Inflacja zaskakuje – jest wyższa niż oczekiwano

  • Lendtech
  • 15.10.2021

Inflacja w Polsce jednak wyższa od oczekiwanej i wyniosła we wrześniu 5,9 proc. – podał GUS. To najwięcej od… 20 lat.

We wstępnym odczycie wskaźnik inflacji we wrześniu szacowano na 5,8 proc. Już wówczas wzbudził on duże obawy ekonomistów, którzy spodziewają się, że wysoka dynamika inflacji pozostanie w Polsce przynajmniej do końca 2022 roku.

Najmocniej w stosunku rocznym wzrosły cen paliw – o ponad 30 proc. Energia elektryczna zdrożała o 9,5 proc., a żywność o 4,2 proc (w tym mięso drobiowe o aż o 17,5 proc.).

Inflacja rośnie, mamy problem

Wysoki poziom inflacji to nie jest wyłącznie polski problem, ale faktem jest, że znajdujemy się w czołówce państw europejskich, które dotyka wysoki wzrost cen.

To skutek… pandemii. Mowa bowiem o odroczonym popycie, ale też o kryzysie energetycznym (wzrost cen paliw), jak i rekordowo niskim stopom procentowym, których skutkiem jest wysoka dostępność kapitału – ten z kolei inwestowany jest m.in. na rynku nieruchomości napędzając wzrost ich cen. Słowem – mamy do czynienia z trudną i złożoną sytuacją.

Stopy procentowe w górę

Obawy o szybszy niż zakładano wzrost cen poskutkował także decyzją Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych z 0,1 p. proc. do 0,5 p. proc.

Nie jest to prawdopodobnie ostatnia podwyżka stóp procentowych – z prognoz analityków ekonomicznych wynika, że w cyklu kilkunastu miesięcy będziemy mieć serię podwyżek stóp procentowych do poziomu sprzed pandemii lub może nawet wyższego. Najcześciej podawana docelowa wartość stóp procentowych mieści się w przedziale od 1,5 p. proc. do 2 p.proc. Jak to wpłynie na wysokość rat kredytów płaconych przez osoby posiadające kredyty hipoteczne można przeczytać tutaj.
Niedawna podwyżka stóp procentowych jest reakcją na wysoki wzrost inflacji, ale nim wpływ podwyżek stóp będzie odczuwalny (o ile będzie) musi minąć przynajmniej kilka tygodni. Ekonomiści są raczej zgodni, że inflacja pod koniec roku będzie wynosiła ponad 6 proc.

/LP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 15.10.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.