• Lendtech

BNPL szturmem zdobywa Indie

Pandemia Covid-19 przyczyniła się do wzrostu popularności handlu internetowego. Jest to trend globalny, widoczny także w najludniejszym kraju świata. Wzrostowi e-commerce w Indiach towarzyszy eksplozja zainteresowania usługami typu BNPL. Ale ma też swoje złe strony - wg serwisu Money Control wielu hindusów "odrozona płatność" doprowadziła do problemów finansowych.


Choć fintechy BNPL działają w Indiach już od paru lat, to dopiero w 2020 roku konsumenci masowo zaczęli korzystać z opcji odroczonej płatności. Największy fintech BNPL w Indiach to Pine Labs - spółka w lutym 2021 roku informowała, że odnotowała o blisko 70% większy popyt niż rok wcześniej. Inny pretendent to miana lidera BNPL na rynku indyjskim - fintech ZestMoney odnotował o 140% większy popyt niż przed rokiem. Tak duże, ponadnormatywne wzrosty, dalekie od dobrze pojętego "zrównoważonego rozwoju" ma zarówno pozytywne i negatywne konsekwencje. Wśród pozytywnych wymienia się wyższą konwersję w e-commerce, brak konieczności angażowania własnych środków do zakupów, które mogą podlegać zwrotowi czy wysoki poziom zadowolenia klienta.


BNPL jako alternatywa dla kart kredytowych


A wśród negatywnych? Jest to wzrost zadłużenia. W końcu BNPL to płatność odroczona, którą ostatecznie należy pokryć. W czasach pandemii niepewność ekonomiczna, którą dodatkowo potęgują trudne do przewidzenia lockdowny, sytuacja konsumentów może ulec zmianie z dnia na dzień.

Z oferty fintechów BNPL korzystają w większości ludzie młodzi. Średni wiek konsumentów, którzy zdecydowali się na odroczoną płatność to 34 lata. Hinduscy millenialsi najczęściej finansowali w ten sposób zakup sprzętu RTV, odzieży i podróże. Niestety, ok. 19% konsumentów przyznaje, że opuściło spłatę. Nie zawsze powodem jest brak środków - czasem to wyłącznie roztargnienie. Dlatego wśród propozycji dobrych praktyk dla branży BNPL - niezależnie od szerokości geograficznej - często pojawia się punkt o konieczności wysyłania konsumentom powiadomień o nadchodzącym terminie płatności.


Młodzi Hindusi chętnie sięgają po opcje BNPL, gdyż wydają się bezpieczną, nieoprocentowaną alternatywą dla kart kredytowych. Spóźnienie w spłacie zobowiązania może prowadzić do kumulacji zadłużenia oraz zmniejszenia zdolności kredytowej - zwracają uwagę eksperci z serwisu Money Control.


Nie jest odkryciem stwierdzenie, że BNPL to bardzo prokonsumenckie rozwiązanie, ale mimo wszystko jest to produkt nowy i wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego jak on działa, jak należy się zachowywać w przypadku problemów ze spłatą, a kiedy absolutnie nie powinno się wybierać odroczonej płatności jako metody zapłaty.


Edukacja w tym zakresie to zadanie dla liderów rynku. Działać trzeba szybko, bo rosnące zadłużenie może zachęcić do działań regulacyjnych w dosyć delikatnej materii, która niestety - coraz głośniejsza medialnie - może zachęcać do bardzo restrykcyjnych i potencjalnie nadmiernych barier, które w efekcie bardzo mocno utrudniłyby rozwój BNPL. Nie tylko w Indiach.


/AP

EF Connect Talks PIONOWE.gif
Reklama linkedin EF Connect 22.gif
Najlepszy newsletter o lendtech

Masz News?
Napisz do nas
kontakt@lendtech.pl

  • Facebook - White Circle
  • LinkedIn - White Circle

Fundacja Lendtech, z siedzibą w Warszawie przy ul. Wiejska 12, kod 00-490, 

NIP: 701-072-74-92, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS: 0000695962 Adres e-mail: fundacja@lendtech.pl.

Zasady i polityka prywatności.