Rynek BNPL rośnie w zawrotnym tempie

  • Lendtech
  • 31.07.2023

Firma badawcza Market and Research pokazała jak rozwija się rynek BNPL. Jak podaje w raporcie globalny rynek płatności odroczonych urósł z 105,15 mld USD w 2022 r. do 155,79 mld USD w 2023 r., przy skumulowanym rocznym wskaźniku wzrostu (CAGR) na poziomie 48,2%. Szacuje się do 2027 r. rynek osiągnie wartość 744,06 mld USD.

Rynek BNPL rośnie w zawrotnym tempie

Market and Research wskazuje powody rozwoju i prognozy dotyczące rynku BNPL:

  • Wzrost popularności cyfrowych metod płatności będzie miał dalszy wpływ na rozwój rynku „kup teraz, zapłać później”. Młodsze pokolenia, takie jak millennials i Z, oczekują wygodnych i bardziej elastycznych sposobów płatności niż tradycyjne karty kredytowe.
  • Kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost popularności płatności odroczonych jest rozwój technologiczny. Postęp w obszarze analizy danych, algorytmów ryzyka kredytowego i zabezpieczeń umożliwia bardziej efektywne świadczenie usług finansowych.
  • Płatności odroczone są udostępniane zarówno online jak i w stacjonarnych punktach sprzedaży (POS), co umożliwia szybki i wygodny proces zakupowy. Klienci mogą dokonywać omnichannelowo i tym samym korzystać z BNPL jako alternatywy dla tradycyjnych metod płatności.

Polska jest jednym z liderów rozwoju rynku BNPL. W Polsce sektor buy now and pay later (BNPL) udzielił finansowania w wysokości ok. 2,1 mld zł w 2022 roku, co oznacza wzrost o 181% r/r. Wartość finansowania w tradycyjnym sektorze pożyczkowym wyniosła 13,79 mld zł.

– Wzrost popularności BNPL wynika z preferencji konsumentów, zwłaszcza młodszych pokoleń, którzy szukają bardziej nowoczesnych sposobów płatności. Prosta i wygodna procedura zakupu, brak konieczności posiadania plastikowej karty oraz integracja z platformami e-commerce wpływają na rozwój tego rynku. Dodatkowo, rozwój technologii finansowych i zwiększona świadomość konsumentów są kluczowymi czynnikami, które przyczyniają się do popularności usług BNPL – komentuje Daniel Malinowski, zarządzający Mokka w Polsce.

Płatności odroczone to model finansowania, w którym klienci mogą kupić produkty i usługi, a następnie spłacić je w późniejszym okresie lub w ratach. BNPL są oferowane zarówno online jak i w stacjonarnych punktach sprzedaży (POS).  BNPL stosują zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i MŚP. Płatności odroczone są wykorzystywane m.in. przez sklepy oferujące elektronikę, modę, rozrywkę, jak i w handlu detalicznym.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 31.07.2023

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.