Gigant odroczonych płatności idzie na giełdę

  • Lendtech
  • 10.01.2021

Na giełdowy debiut przygotowuje się firma Affirm – amerykański gigant odroczonych płatności, którego szacowana wycena to ok. 9 mld dolarów. Dzięki IPO firma chce pozyskać około 935 mln dolarów.

Wszystko rośnie, ale zysków nie ma

 

Affirm powstało w 2012 roku – to amerykański fintech założony przez współtwórcę Paypala – Maxa Levchina. Firma działa w segmencie BNPL (buy now, pay later), czyli tzw. odroczonych płatności. Z usług Affirm skorzystało już ponad 6 mln Amerykanów, a odroczoną płatność Affirm jako metodę zapłaty można wybrać u blisko 7 tys. sprzedawców.

 

Do grona inwestorów Affirm dołączają kolejni m.in., Lightspeed Venture Partners, Wellington Management Company, Baillie Gifford, Spark Capital, Founders Fund oraz Fidelity Management & Research Company co przełożyło się na zdobycie 500 mln dolarów na dalszy rozwój.

 

W roku fiskalnym 2020 Affirm zanotowało przychody rzędu 510 mln dolarów ( wzrost o 93%) oraz stratę w wysokości 15,3 mln dolarów, co jest spadkiem o połowę w stosunku do roku ubiegłego. Spółki BNPL nie są specjalnie rentowne – na razie skupiają się na budowaniu skali.

 

Rynek BNPL rośnie jak na drożdżach na całym świecie

 

Affirm to gigant, ale nie jest największą spółką – to miano nosi Klarna, która ma ponad 10 mln klientów w samych USA – miesięcznie z usług fintechu korzysta ok. 2 mln Amerykanów. Klarna planuje debiut na giełdzie do 2023 roku.

 

Trójkę głównych graczy na rynku BNPL zamyka australijski Afterpay, który jest już notowaną spółką na giełdzie w Sydney. Afterpay w samych USA ma ponad 5 mln klientów i prawdopodobnie niebawem spółka zadebiutuje w Europie. Założyciel Afterpay Nick Molnar w mediach australijskich został okrzyknięty najmłodszym self-made milionerem w czasie pandemii.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 10.01.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.