ZIP przejmuje Twisto za blisko 500 mln PLN

  • Lendtech
  • 24.05.2021

ZIP ogłosił zakup fintechu Twisto – to znany w Polsce dostawca usługi BNPL, który oferuje odroczoną płatność w 14 tys. sklepów internetowych w Polsce i w Czechach. Wartość akwizycji to prawie 500 mln PLN.

Po podbiciu Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii australijski Zip nie spoczywa na laurach. Przejęcie udziałów w Twisto ma strategiczne znaczenie dla fintechu i pozwoli na zaoferowanie kupcom i klientom jednego, zglobalizowanego rozwiązania z zachowaniem wysokiej jakości usług.

Przypomnijmy, że Twisto działa w Polsce i w Czechach. Fintech oferuje odroczoną płatność jako metodę zapłaty w sklepach internetowych, ale prócz tego w jego ofercie jest też portfel cyfrowy z kartą wirtualną, którą można podłączyć np. do Apple Pay – dzięki temu klienci w ramach przyznanego limitu mogą korzystać z odroczonej płatności także w sklepach stacjonarnych.

Przejęcie Twisto planowane na IV kwartał 2021 roku

Unia Europejska jest drugim co do wielkości rynkiem e-commerce o wartości 1,1 bln. USD. Przejęcie Twisto umożliwi Zip ekspansję we wszystkich państwach członkowskich. Pozwoli na to licencja Europejskiej Instytucji Płatniczej, którą posiada Twisto. Akwizycja ZIP nie będzie miała wpływu na klientów Twisto. Również sklepy internetowe współpracujące z fintechem nie mają powodów do obaw.

ZIP to jeden z największych providerów BNPL na świecie. Spółka jest notowana na australijskiej giełdzie w Sydney, a jej rynkowa wycena wynosi ok. 3 mld USD.

Twisto jest liderem BNPL w Środkowej Europie z rocznym obrotem w wysokości 12 mln. USD i w swoim portfolio ma już 14 tys, sprzedawców. Zip kupi pozostałe udziały Twisto za około 99 mln EUR, a finalizacja transakcji planowana jest na IV kwartał 2021 roku. ZIP jest już jednym z udziałowców Twisto.

Wydatki online na Bliskim Wschodzie rosną 25% rocznie

ZIP ogłosił także przejęcie założonego w 2020 roku z Zjednoczonych Emiratach Arabskich fintechu Spotii. Bliski Wschód jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce na całym świecie, a wydatki na zakupy online w tym regionie rosną rocznie o 25%. ZIP kupi pozostałe udziały Spotii za około 21 mln. USD, a zakończenie transakcji planowane jest na III kwartał 2021 roku.

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 24.05.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.