Biuro Informacji Kredytowej inwestuje w fintech z mAkceleratora

  • Lendtech
  • 02.06.2022

Biuro Informacji Kredytowej włączyło do swojego portfolio markę Digital Fingerprints – twórcę rozwiązań z zakresu biometrii behawioralnej. Dzięki akwizycji polskiego fintechu, innowacyjna technologia wzmacnia cyfrowy arsenał usług antyfraudowych BIK. Proces przejęcia akcji Digital Fingerprints przez BIK jest wynikiem porozumienia z funduszem mAkcelerator, dotychczasowym inwestorem spółki.

Biuro Informacji Kredytowej inwestuje w fintech z mAkceleratora

Firma Digital Fingerprints to polski startup, działający od 2017 r., oferujący rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa oparte na biometrii behawioralnej. Spółka znajdowała się dotychczas w portfolio mAkceleratora – funduszu mBanku, specjalizującego się w inwestycjach w dynamicznie rosnące przedsiębiorstwa we wczesnej fazie ich rozwoju.

Biometria behawioralna wzmacnia cyfrowy arsenał Grupy BIK

W oparciu o technologię spółki Digital Fingerprints, BIK wzmacnia swoje dotychczasowe kompetencje w budowie sektorowych systemów i usług antyfraudowych. Celem akwizycji jest włączenie technologii gwarantującej bezpieczeństwo banków i ich użytkowników w innowacyjną Platformę Biometrii Behawioralnej BIK.

Technologia wykorzystująca biometrię behawioralną była od dłuższego czasu obszarem naszych zainteresowań. Teraz koncepcja ma szansę szeroko wyjść na rynek, dzięki współpracy ekspertów BIK i Digital Fingerprints. To dla mnie ogromna satysfakcja, że doszło do tej synergii. Efektem będzie rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było w sektorze finansowym w Polsce. Powiększy się ekosystem budowanych w Biurze Informacji Kredytowej platform, służących do prewencji i wykrywania wyłudzeń, dla większego bezpieczeństwa instytucji i ich klientów, również poza sektorem finansowym – mówi dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK.

BIK od wielu lat łączy swoje kompetencje w obszarze wymiany informacji z zaawansowaną cyfrową technologią, a oferowane dla sektora finansowego usługi i systemy antyfraudowe przynoszą wymierne oszczędności. Do grupy już wdrożonych w BIK rozwiązań wykrywających fałszywe wnioski kredytowe w bankach oraz systemu ochrony wszystkich transakcji online z poziomu weryfikacji urządzeń, dołącza kolejny innowacyjny mechanizm – biometria behawioralna, pozwalająca na identyfikację oszusta w czasie rzeczywistym niezależnie od aplikacji, czy urządzenia z jakiego korzysta.

Wspólnie rozwijana Platforma Biometrii Behawioralnej BIK to synergia technologicznych kompetencji startupu oraz doświadczeń BIK, której efekt wzmocni wachlarz rozwiązań antyfraudowych oferowanych przez BIK. Będzie to pierwsza usługa, z którą planujemy wyjść również na rynek światowy – dodaje dr Cholewa, prezes BIK i prezydent ACCIS, największego na świecie stowarzyszenia biur kredytowych.

Innowacyjna technologia ochroni każdego

Digital Fingerprints rozwija system bezpieczeństwa bazujący na biometrycznym profilu zachowania klientów, m.in. sposobie pisania na klawiaturze, korzystania z myszy komputerowej, czy aplikacji mobilnej. Algorytmy do budowy profili opracowane zostały z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i przy użyciu procesów machine learning. Model biometryczny potrafi wychwycić anomalie w zachowaniu użytkownika, co pozwala wykryć oszukańczą operację oraz ostrzec np. bank przed nieuprawnionym przelewem z konta albo złożeniem wniosku kredytowego.

Co najważniejsze, rozwiązanie jest transparentne dla użytkownika, zatem w żaden sposób go nie angażuje, nie wpływa też na jego zachowania ani nie ma związku z konkretną instytucją czy aplikacją. Dodatkowo, wypracowany model behawioralny podlega systematycznemu uaktualnianiu. Jak wiadomo, nasze zachowanie może z czasem się zmienić, więc i model będzie się zmieniał razem z nami – podkreśla Krzysztof Raczyński, prezes zarządu Digital Fingerprints.

Fundusz mBanku powierza uznany na rynku startup w ręce BIK

Transakcja nabycia spółki Digital Fingerprints została sfinalizowana w wyniku porozumienia pomiędzy BIK S.A. a mAkceleratorem – funduszem założonym przez mBank.

Sprzedaż obiecującego startupu z portfolio mAkceleratora to naturalny krok w naszej działalności inwestorskiej, który spółce daje szansę na dalszą ekspansję, a dla funduszu generuje bardzo atrakcyjną stopę zwrotu. Przejęcie Digital Fingerprints przez BIK jest równoznaczne z oddaniem w dobre ręce unikatowego projektu technologicznego stworzonego przez grupę niezwykle utalentowanych programistów we współpracy z mBankiem. Jesteśmy dumni, że przejmującym jest partner z wieloletnim doświadczeniem w budowie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo sektora finansowego. Dzięki BIK, technologia Digital Fingerprints ma szansę na długoterminowy rozwój i wdrożenie na szeroką skalę – komentuje Wojciech Chmielewski, partner zarządzający w mAkceleratorze.

Biometria behawioralna jest uznana za metodę silnej autoryzacji klienta przez European Banking Authority. Banki, które skorzystają z tej technologii, nie muszą implementować innych mechanizmów autoryzacji, takich jak tokeny, SMS czy aplikacje mobilne.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 02.06.2022

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.