Rewolucja w finansach czy hype? – premiera raportu „DeFi – zrozumieć zdecentralizowane finanse”

  • Lendtech
  • 29.10.2021

Zdecentralizowane finanse (DeFi) to nowy obszar rozwoju rynku finansowego składający się z usług opartych na smart kontraktach funkcjonujących bez pośredników w oparciu o technologię rozproszonych rejestrów – DLT. Sektor ten w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy odnotował bardzo dynamiczny wzrost mierzony zarówno wartością zaangażowanego kapitału, jak również kompleksowością nowych rozwiązań.

Kapitalizacja rynku DeFi wzrosła z 3 miliardów dolarów w lipcu 2020 r. do ponad 200 miliardów dolarów w październiku 2021 r., natomiast kapitalizacja całego rynku kryptowalut przekroczyła 2 biliony dolarów. Pomimo tego, że wartości te nadal są relatywnie niewielkie w porównaniu z tradycyjnym rynkiem finansowym, to dynamika wzrostów, rosnące zaangażowanie tradycyjnych instytucji finansowych a nade wszystko przełomowa jakość tworzonych rozwiązań powoduje, że zjawisko DeFi nie może już być ignorowane

Na pytanie czym są zdecentralizowane finanse i dlaczego mogą zmienić znany nam system finansowy starają się odpowiedzieć autorzy raportu „DeFi – zrozumieć zdecentralizowane finane” przygotowanego przez FinTech Poland, Accenture i Centrum Regulacji Technologii i Usług Finansowych WPiA UW.

DeFi to fascynujący świat nowych usług

Zdecentralizowane finanse oferują rozwiązania które demokratyzują dostęp do produktów finansowych na tych samych warunkach i w stopniu równym dla wszystkich uczestników, proponując przy tym rozwiązania dla wielu bolączek obecnego systemu finansowego. Pomimo wczesnej fazy rozwoju, stanowczo jest to trend któremu warto się przyjrzeć i zrozumieć – powiedział Piotr Wojdat, analityk Fundacji FinTech Poland.

Zdecentralizowane finanse rozszerzają podstawową ideę kryptowalut, jaką jest brak zaufania dla stron trzecich, na pełen zakres zdecentralizowanych usług finansowych. DeFi buduje alternatywną infrastrukturę finansową opartą na technologii blockchain. DeFi to nie tylko zdecentralizowana kopia istniejących usług, ale też fascynujący świat nowych usług, budowanych każdego dnia na lekcjach z dnia poprzedniego, których użyteczność jest jednym z głównych źródeł wzrostu adopcji kryptowalut w ostatnich latach – dodał Karol Mazurek, Dyrektor Zarządzający w Accenture Polska.

Państwa, które zachęcą lokalne i międzynarodowe instytucje finansowe funkcjonujące na ich terytorium do szybkiej adopcji tej technologii DLT, zdobędą przewagę gospodarczą i geopolityczną. Dlatego na obecnym etapie kluczowym wyzwaniem jest budowa kompetencji w obszarze DeFi i kryptoaktywów zarówno wśród uczestników rynku, jak i regulatorów oraz nadzoru ­– podkreślił Paweł Widawski, Prezes Fundacji Fintech Poland.

Pełną treść raportu można pobrać pod linkiem: http://fintechpoland.com/raport_defi/

/Informacja prasowa

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 29.10.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.