Digitalizacja gospodarki wyzwaniem i szansą dla relacyjnej bankowości korporacyjnej

  • Lendtech
  • 28.10.2021

Jakie wyzwania stoją przed polską gospodarką? Czy transformacja cyfrowa jest szansą dla bankowości korporacyjnej? Eksperci nie mają wątpliwości. O tym, że digitalizacja to jedyna słuszna droga wie każdy, ale istotne są szczegóły, gdyż mimo wszystko jest to droga pełna wyzwań. Jak im sprostać?

25 października w ramach Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej odbyła się debata „Digitalizacja gospodarki wyzwaniem i szansą dla relacyjnej bankowości korporacyjnej”. Uczestnikami rozmowy byli Magdalena Zmitrowicz – Bank Pekao S.A., Piotr Alicki – Krajowa Izba Rozliczeniowa, Paweł Działak – Tpay S.A. Moderatorem dyskusji był Mariusz Chudy z PwC.

Pierwszym tematem poruszonym podczas panelu było zagadnienie digitalizacji i automatyzacji w bankach. Wg Magdaleny Zmitrowicz digitalizacja w instytucjach bankowych trwa już od dłuższego czasu. Pandemia Covid-19 znacząco przyśpieszyła ten proces, który zaczął obejmować stopniowo klientów detalicznych, jak i korporacyjnych. Paweł Działak i Piotr Alicki zgodnie stwierdzili, że cyfryzacja znacząco upraszcza procesy i jest przyszłością gospodarki.

Zmieniają się również oczekiwania klientów, również tych korporacyjnych. Oczekują oni szybkiego finansowania, a procesy kredytowe mają być przejrzyste i proste. – Digitalizacja w Polsce jest wzorem jeśli chodzi o bankowość dla innych krajów. Jesteśmy prowodyrem wielu zmian – powiedziała Magdalena Zmitrowicz.

Banki bramą dla konsumentów

Paneliści wypowiedzieli się również na temat automatyzacji i cyfryzacji korporacyjnych procesów kredytowych. Wg Pawła Działka to od technologii zależy dalszy rozwój usług kredytowych. Jest on przekonany, że procesy się uproszczą, a user experience i wygoda użytkownika będą niedługo stały na zdecydowanie wyższym poziomie.

Tematem dyskusji była także cyfryzacja procesów AML i KYC. Banki prowadzą sektorowe działania w tym zakresie i są w trakcie implementacji odpowiednich przepisów. – Te działania w konsekwencji sprzyjają klientom. Są pewniej, szybciej i bardziej wielostronnie obsłużeni – powiedział Piotr Alicki.

Ostatnim poruszonym tematem jest poszerzanie kompetencji banków o inne dziedziny i usługi. Wg Piotra Alickiego bank stał się bramą dla konsumentów do korzystania w bezpieczny sposób z różnych serwisów np. administracji publicznej.

Panel „Digitalizacja gospodarki wyzwaniem i szansą dla relacyjnej bankowości korporacyjnej” odbył się w trakcie VII edycji Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, który jest inicjatywą Europejskiego Kongresu Finansowego. Serwis Lendtech.pl był patronem medialnym wydarzenia.

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 28.10.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.