Mintos z zielonym światłem od łotewskiego regulatora. Fintech uzyskał dwie licencje

  • Lendtech
  • 23.08.2021

Mintos to największy marketplace inwestycyjny dla pożyczek w Europie. Fintech właśnie pozyskał licencję firmy inwestycyjnej i instytucji pieniądza elektronicznego od łotewskiego regulatora.

17 sierpnia łotewska Komisja Rynku Finansowego i Kapitałowego (FKTK) udzieliła Mintosowi licecji firmy inwestycyjnej, a spółce Mintos Payments – licencji pieniądza elektronicznego. Jak czytamy na stronie FKTK w okresie przejściowym z platformy Mintos będa stopniowo wycofywane oferty inwestycji w pożyczki udzielane przez kredytodawców w drodze cesji, a w ich miejsce oferowane będą instrumenty finansowe.

Mintos starał się o licencję przez dwa lata

Od momentu, gdy znalazł się pod nadzorem, stopniowo będzie przekształcać inwestycje w pożyczki w formę regulowanego instrumentu finansowego o nazwie Notes. Po jego wprowadzeniu, klienci będą objęci ochroną przepisów dotyczących ochrony inwestorów w ramach Dyrektywy MiFIF II. Pierwsza oferta Notes zostanie uruchomiona w ciągu najbliższych miesięcy.

Sam okres przejściowy nie powinien trwać dłużej niż 6 miesięcy. Od stycznia 2022 roku Mintos chce oferować inwestycje w pożyczki wyłącznie w jako instrument finansowy. Po zakończeniu okresu przejściowego Mintos planuje rozpocząc proces paszportyzacji w całej UE.

Współzałożyciele Mintos (od lewej): Martins Valters i Martins Sulte

Współzałożyciele Mintos (od lewej): Martins Valters i Martins Sulte.

Większa transparentność i ochrona inwestorów

Martins Sulte, dyrektor generalny i współzałożyciel Mintos w oficjalnej informacji prasowej powiedział, że dostosowanie konfiguracji biznesowej i dostosowanie się do wszystkich wymogów regulacyjnych i licencyjnych było wyjątkowym doświadczenie, ale współpraca z regulatorem była konstruktywa. Szef Mintosa zapowiedział, że fintech będzie wdrażać najlepsze praktyki, jeśli chodzi o regulowaną konfigurację i ochronę inwestorów.

Licencja firmy inwestycyjnej pozwoli Mintosowi także oferowanie inwestorom detalicznym innych produktów inwestycyjnych np. ETF-ów.

Mintos to największa platforma inwestycji w pożyczki w Europie. Fintech ma 45% udział w rynku. Firma powstała w 2015 roku i od tego czasu umożliwił zainwestowanie blisko 6 mld EUR w pożyczki. W 2020 roku spółka pozyskała w ramach kampanii crowdfundinowej ponad 6,5 mln EUR od 6147 inwestorów – to była wówczas największa zbiórka jaką zrealizowano za pośrednictwem Crowdcube w Europie kontynentalnej.

Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter. Zdobądź ekspercką wiedzę i aktualne informacje o fintech & lendtech. Zapisz się tutaj.

/LP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 23.08.2021

Najnowsze artykuły z kategorii

Partnerzy serwisu i wydarzeń

Newsletter Lendtech

Bądź na bieżąco i nie martw się, że umkną Ci najważniejsze informacje. ​​Zapisz się na bezpłatny autorski newsletter z aktualnymi informacjami z Polski i ze świata.

 

Wczytywanie
Obserwuj nas na Google News

Obserwuj nas na Google News i otrzymuj najnowsze wiadomości z Lendtech. Dołącz do obserwujących i zawsze bądź na bieżąco.

  1. Kliknij poniższy przycisk
  2. Wybierz opcję “Obserwuj”

Dzięki temu teraz będziesz widzaił wszystkie najnowsze publikacje na swoich urządzeniach z kontem Google.