Na czym polega automatyczna weryfikacja tożsamości w banku?

  • Lendtech
  • 08.05.2024

Dzisiaj, kiedy co chwilę powstają nowe, lepsze rozwiązania technologiczne, nie powinno dziwić, że banki również zmierzają ku coraz większej cyfryzacji. Można ją zauważyć chociażby w innowacyjnym podejściu do zapewnienia bezpieczeństwa przy podpisywaniu umów z instytucjami bankowymi. Weryfikacja tożsamości w banku odbywa się automatycznie – online. Na czym to dokładnie polega?

Na czym polega automatyczna weryfikacja tożsamości w banku?

Co to jest automatyczna weryfikacja tożsamości online? W banku wykorzystuje się do tego zaawansowane algorytmy i technologie biometryczne, które pozwalają potwierdzić tożsamość klienta praktycznie od ręki – w kilka sekund. Stosowane są do tego różne metody, w tym np. rozpoznawanie twarzy, analiza głosu, przelew weryfikacyjny czy użycie określonych aplikacji.

Specjaliści Totalmoney.pl wyjaśniają, jak wygląda weryfikacja banku i ile trwa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Jakie są metody automatycznej weryfikacji tożsamości?

Banki w Polsce proponują kilka sposobów na potwierdzenie danych. Weryfikacja tożsamości klienta może odbywać się m.in. poprzez:

  • przelew weryfikacyjny,
  • fotoweryfikację – znaną szerzej jako metoda „na selfie”,
  • aplikację Kontomatik,
  • wideorozmowę,
  • aplikację Instantor.

Najczęściej stosowanymi metodami są przelew weryfikacyjny lub fotoweryfikacja, które są najprostszymi w użyciu rozwiązaniami w celu potwierdzenia tożsamości przez klienta banku.

Weryfikacja tożsamości w ramach przelewu weryfikacyjnego

W tym wypadku wystarczy wykonać przelew na symboliczną kwotę – zwykle 1 gr lub 1 zł na wskazany przez bank rachunek. Pieniądze należy przelać z konta założonego na osobę, która chce właśnie potwierdzić swoją tożsamość. W ten sposób bank może zweryfikować, czy dane podane np. we wniosku o kredyt lub nowy rachunek bankowy zgadzają się z danymi posiadacza konta.

To najprostsza metoda potwierdzania tożsamości, ale nie zawsze najszybsza. Ile trwa weryfikacja tożsamości w banku? Niekiedy instytucje finansowe udostępniają bramki przelewowe, które pozwalają na pobranie danych w czasie rzeczywistym, jednak czasami trzeba zaczekać, aż przelew zostanie zaksięgowany, co zwykle trwa 1 dzień roboczy.

Weryfikacja tożsamości za pomocą fotoweryfikacji

Weryfikacja tożsamości za pomocą fotoweryfikacji to natomiast jedna z najnowocześniejszych metod potwierdzania tożsamości. Chodzi o weryfikację za pomocą tzw. selfie. Klient banku musi zrobić zdjęcie twarzy przy użyciu aplikacji bankowej i wykonać wskazane przez nią gesty, np. ruszyć głową w prawo czy mrugnąć do aparatu. Przy zastosowaniu tej metody najczęściej konieczne jest również zrobienie zdjęć niezbędnych dokumentów osobistych – zwykle dowodu. Pozwala ona na szybkie potwierdzenie tożsamości klienta.

Weryfikacja tożsamości przy użyciu aplikacji Kontomatik lub Instantor

Jak bank weryfikuje tożsamość przy użyciu programów takich jak Kontomatik czy Instantor? Oba narzędzia pozwalają na automatyczne pobranie danych z konta bankowego. Wystarczy zalogować się do bankowości przy użyciu aplikacji Kontomatik lub Instantor – w zależności od metody wskazanej przez bank. W kilka chwil programy pobierają niezbędne dane i przekazują je do banku.

To bezpieczne rozwiązania, które są zgodne z przepisami RODO. Przetwarzane informacje są odpowiednio szyfrowane i przechowywane w bazie tylko przez określony czas. Dzięki nim można nie tylko szybko – praktycznie od ręki – potwierdzić tożsamość, ale też ocenić zdolność kredytową klienta banku.

Weryfikacja tożsamości poprzez wideorozmowę

Konferencja wideo z doradcą banku często stosowana jest w celu potwierdzenia tożsamości przy zakładaniu konta bankowego. Klient łączy się z pracownikiem danej instytucji poprzez stronę internetową lub aplikację banku. W trakcie rozmowy doradca zadaje określone pytania i prosi o przedstawienie dokumentów osobistych, co umożliwia trafne potwierdzenie tożsamości. Jest to szybka metoda weryfikacji prawidłowości danych.

Automatyczna weryfikacja tożsamości z wykorzystaniem mDowodu

Dodatkową metodą, która jeszcze nie jest stosowana online, ale pozwala na automatyczne potwierdzenie danych, jest mDowód. Przy jego użyciu załatwisz sprawy bankowe np. w stacjonarnych placówkach Alior Bank. Weryfikacja tożsamości polega na pokazaniu pracownikowi banku ekranu smartfona z widokiem dokumentu lub, jeśli jest to konieczne, okazania kodu QR dowodu, by doradca mógł go zeskanować i sprawdzić potrzebne dane. Ile trwa weryfikacja tożsamości w Alior Banku przy użyciu mDowodu? Informacje po zeskanowaniu kodu QR przekazywane są w czasie rzeczywistym.

Kiedy stosowana jest weryfikacja tożsamości przez bank?

W dużym skrócie – przy zawieraniu każdej umowy z bankiem. Może to być umowa o kredyt gotówkowy, konto bankowe, kartę kredytową czy kredyt ratalny. Jeśli klient wnioskuje o dany produkt online, zawsze musi potwierdzić swoją tożsamość przy użyciu jednej z metod proponowanych przez bank.

W przypadku kredytów najczęściej stosowaną formą sprawdzenia danych jest przelew weryfikacyjny. Jeśli chodzi o zakładanie kont bankowych, w większość banków można potwierdzić tożsamość poprzez selfie. Niektóre instytucje finansowe proponują również możliwość przekazania danych przy użyciu aplikacji mObywatel.

Automatyczna weryfikacja tożsamości to niezbędne narzędzie w bankach

Nowoczesne technologie wciąż będą rozwijane, więc banki muszą iść z duchem czasu i proponować swoim klientom coraz lepsze i proste metody weryfikacji tożsamości online. Jak wskazują specjaliści Totalmoney.pl, automatyczne potwierdzanie danych to bezpieczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala zawnioskować o najlepszy kredyt gotówkowy czy nowe konto osobiste bez wychodzenia z domu.

 

Autor: Olga Domagała, Totalmoney.pl

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 08.05.2024

Najnowsze artykuły z kategorii