Certifier zebrał 3 mln zł w rundzie seed. Polski startup podbija rynek poświadczeń cyfrowych

  • Lendtech
  • 05.10.2023

Fundusze inwestycyjne Movens Capital, FundingBox Deep Tech Fund, Black Pearls VC i DEPO Ventures z Czech zainwestowały właśnie łącznie ponad 3 mln zł (700 tys. USD) w krakowski startup Certifier, tworzący innowacyjne oprogramowanie do wydawania certyfikatów, dyplomów i cyfrowych odznaczeń. Nowi inwestorzy spółki nastawieni są na długoterminowe wsparcie projektu i – w ramach umowy inwestycyjnej – mogą podwoić kwotę już zainwestowanych środków w najbliższych miesiącach.

Certifier zebrał 3 mln zł w rundzie seed. Polski startup podbija rynek poświadczeń cyfrowych

Certifier to innowacyjne rozwiązanie, oparte na światowej klasy interfejsach programowania aplikacji (API), umożliwiające zarządzanie cyfrowymi poświadczeniami. System jest już wykorzystywany globalnie przez uczelnie wyższe, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz instytucje prowadzące edukację online i konferencje. Do tej pory niemal 800 tys. osób otrzymało cyfrowe odznaki w ramach platformy, a 82% odbiorców aktywnie zarządzało swoimi dokumentami, w tym udostępniło je w mediach społecznościowych, pobrało, odnowiło, czy otrzymało duplikaty językowe certyfikatów. W zaledwie dwa lata od startu działalności Certifier, założony przez Sergeya Butko oraz Vlada Turaka, pozyskał ponad 400 międzynarodowych klientów. W tej grupie są m.in. Avon, Stanford Medicine, University of Illinois, Oxford School District, czy Salesforce.

– Cyfryzacja nie oznacza, że wyróżnienia w odrębnej formie znikną. To jest trwały element globalnej kultury. Ludzie od dawna otrzymywali uznanie za ciężką pracę i choć w przeszłości były to np. głównie medale za udział w wojnach, współcześnie dotyczy to również poświadczeń umiejętności oraz osiągnięć nawet w grach online. Ten obszar ulega historycznej zmianie wraz z przechodzeniem od dokumentów fizycznych do cyfrowych – i właśnie częścią tej zmiany chce się stać Certifier – zaznacza Sergey Butko, co-founder i CEO Certifier.

Od wojskowych medali do cyfrowych certyfikatów

Według badań Future Market Insights globalna wielkość rynku poświadczeń cyfrowych szacowana jest na 1,6 mld USD (2023) i do 2033 r. przekroczy kwotę 6 mld dolarów z rocznym wskaźnikiem wzrostu CAGR na poziomie 14,8% w perspektywie 2023-2033. Zapotrzebowanie na odpowiednie oprogramowanie – czyli zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa, poufności i wiarygodności certyfikatów, stale rośnie. Obecnie wiele przedsiębiorstw wymaga automatyzacji i transparentności procesów walidacji certyfikatów, dyplomów, odznak oraz różnego rodzaju nagród. Wynika to między innymi z rozwoju edukacji online, wymagań dotyczących regulacji prawnych czy skutecznego planowania na wypadek sytuacji kryzysowych, zwłaszcza ataków cybernetycznych.

– Certifier doskonale wpisuje się w naszą wizję edukacji przyszłości, w której wiarygodne, szybkie i cyfrowe potwierdzanie posiadania określonych kompetencji będzie coraz istotniejsze. Wymaga to platformy automatyzującej ten proces po stronie firm i pracowników, a poprzez API umożliwiającej łatwą wymianę danych z zewnętrznymi systemami. Popyt na takie rozwiązanie, ale też kompetencje zespołu do budowania spółki w modelu Product-Led-Growth potwierdzają szybko rosnące przychody Certifiera, pochodzące w ponad 80% z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Warto podkreślić, że spółka zrealizowała to przy wyjątkowo niskich wydatkach – co dziś jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Inwestując, mamy silne przekonanie, że founderzy firmy Sergey i Vlad, jako doświadczeni przedsiębiorcy, mają potencjał przedefiniować tę kategorię w skali globalnej – podkreśla Artur Banach, partner w Movens Capital.

Cyfrowa akredytacja w cenie

Certifier pozwala firmom obsługiwać wszystkie etapy procesu certyfikacji, takie jak m.in. tworzenie dokumentów, zarządzanie procesem, dystrybucja, analiza oraz hosting utworzonych dokumentów. W odróżnieniu od konkurencji, polski startup rozwój usługi opiera na bezkontaktowej sprzedaży i budowie twz. “network-effect”. Dedykuje swoje oprogramowanie małym i średnim przedsiębiorstwom, nie ograniczając się tylko do dużych korporacji.

– Mimo że już ponad 400 firm to nasi klienci, jesteśmy wciąż bardzo młodym projektem. Dlatego przez kolejne dwa lata większość naszych zasobów planujemy inwestować w rozwój produktu. Co więcej, mamy ambicję zbudowania spółki, która posiada globalny brand, działa z Polski i wykorzystuje przewagi naszego regionu – zaznacza Vlad Turak, co-founder i CTO Certifier.

Przyszłość cyfryzacji certyfikatów w rękach polskiej spółki

Mimo młodego wieku to już nie pierwszy projekt ukraińskich founderów polskiej spółki. Vlad Turak, przed startem Certifier założył jeden z najpopularniejszych portali edukacyjnych na Ukrainie dla uczniów, generujący ponad 1 mln odwiedzających miesięcznie. Z kolei Sergey Butko był współzałożycielem i CMO startupu CallPage, który zebrał 4,5 mln USD finansowania i w 2021 r. został przejęty przez spółkę technologiczną Saas Labs z USA.

Certifier od powstania w 2021 r. wspierany był przez aniołów biznesu i fundusz Black Pearls VC, który w ramach obecnej rundy dokonał follow-on. Środki, pozyskane od nowych inwestorów Movens Capital, FundingBox i DEPO Ventures, mają zapewnić strategiczne wsparcie. Zespół Certifier zamierza zainwestować w rozwój produktu i zbudowanie platformy API-first, aby spełnić potrzeby bardziej wymagających organizacji i firm technologicznych.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 05.10.2023

Najnowsze artykuły z kategorii