W jakich bankach można założyć konto na selfie?

  • Lendtech
  • 23.04.2024

Żeby otworzyć konto osobiste nie trzeba już odwiedzać oddziału banku. Wystarczy smartfon z aplikacją mobilną banku, dowód osobisty i… spokojne miejsce, w którym można wypełnić wniosek. Sprawdziliśmy, które banki proponują takie rozwiązanie.

W jakich bankach można założyć konto na selfie – Totalmoney.pl

 

Jeszcze kilka lat temu, żeby otworzyć konto osobiste w banku, trzeba było wybrać się do placówki banku i nierzadko, odstać swoje w kolejce. Alternatywą było skorzystanie z pośrednictwa kuriera. Wniosek był wypełniany przez internet, a umowę dostarczał kurier.

W połowie poprzedniej dekady w bankach popularne były już aplikacje mobilne, za których pośrednictwem można było nie tylko sprawdzić stan konta, ale też np. zlecić przelew czy zamówić nową kartę do konta. Kwestią czasu było więc umożliwienie otwarcia konta z wykorzystaniem aplikacji. Zanim jednak w pierwszym banku zostało wdrożone konto na selfie, wykorzystywane było inne rozwiązanie: wideoweryfikacja. Pierwszym bankiem, który w 2017 r. zastosował takie rozwiązanie był Alior Bank. Konto osobiste podczas połączenia wideo z pracownikiem banku można było także otworzyć m.in. w Santander Banku Polska (wideoweryfikacja została wprowadzona także w 2017 r., obecnie bank już z niej nie korzysta) czy w mBanku.

Jaki bank jako pierwszy wprowadził konto na selfie? Pekao oferuje takie rozwiązanie już od kwietnia 2019 r. Konto bankowe na selfie w tej instytucji jest otwierane przy użyciu aplikacji PeoPay. Podczas wypełniania wniosku, oprócz podania swoich danych osobowych, trzeba także zrobić zdjęcia obu stron dowodu osobistego oraz trzy zdjęcia twarzy. Umowa konta wyświetlana była na ekranie smartfona, a zatwierdzało się ją kodem SMS.

Obecnie konto na selfie można otworzyć w niemal wszystkich bankach. Sprawdziliśmy, które banki i od kiedy oferują to udogodnienie.

W którym banku można otworzyć konto na selfie?

Łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, które banki nie proponują swoim klientom takiego udogodnienia. Spośród ogólnopolskich banków możliwości otworzenia konta na selfie nie mają Bank Pocztowy (mimo, że zapowiadał taką opcję) i Bank Ochrony Środowiska. W pozostałych bankach uniwersalnych klientowi, który chce założyć konto osobiste, wystarczy smartfon z aplikacją mobilną banku oraz dowód osobisty.

W Alior Banku klienci, którzy chcą otworzyć konto osobiste bez wychodzenia z domu, mogą skorzystać z procesu VideoSelfie, który jest dostępny od lutego 2020 r. W przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych w innych bankach, w Alior Banku klient jest proszony nie tylko o zrobienie zdjęcia dowodu osobistego i twarzy, ale także o odczytanie kilku liczb, które wyświetlą się na ekranie telefonu.

Bank Millennium wprowadził konto na selfie na przełomie marca i kwietnia 2020 r., a więc zaraz po wybuchu pandemii. W odpowiedzi przysłanej do Totalmoney.pl, bank napisał „Pracowaliśmy nad projektem już wcześniej, ale pandemia przyspieszyła to wdrożenie” i dodał, że „od maja 2021 r. oferujemy proces zakładania konta online, który wykorzystuje możliwości otwartej bankowości. Proces ten jest dostępny na stronie banku. Klient potwierdza w nim swoją tożsamość poprzez logowanie do konta w innym banku. Klient może wybrać jeden z 9 największych polskich banków. Podobny proces bazujący na otwartej bankowości oferujemy od października 2020 r. osobom, które chcą założyć konto firmowe. W 2022 r. proces został przebudowany we współpracy z zewnętrznym partnerem Onfido. Proces jest dostępny bezpośrednio w aplikacji mobilnej.”

Klienci Banku Pekao S.A., jak już napisaliśmy, korzystają z tego udogodnienia od kwietnia 2019 r. Bank dodał też, że klienci mogą skorzystać także z innych metod otwarcia konta osobistego online – poprzez aplikację mObywatel lub przy wykorzystaniu dowodu osobistego z warstwą cyfrową.

BNP Paribas także udostępnił konto na selfie na początku pandemii: w kwietniu 2020 r. Napisał też, że przy zakładaniu konta zdalnie można także skorzystać z opcji podpisania umowy za pośrednictwem kuriera, dodając, że jest to jednak proces startowany przez przeglądarkę internetową, a nie aplikację mobilną.

Credit Agricole wprowadził możliwość założenia konta na selfie dla klientów indywidualnych w październiku 2019 r. Początkowo była do tego wykorzystywana osobna aplikacja (CA24 Otwórz Konto), a od 2023 r. konto na selfie można już otworzyć w nowej aplikacji mobilnej CA24 Mobile. Bank dodał też, że w tym procesie można konto otworzyć  robiąc zdjęcie „tradycyjnego” dowodu albo, jeśli ktoś już ma dowód osobisty z chipem, odczytać dane z warstwy elektronicznej dowodu.

ING konto na selfie oferuje od maja 2020 r. Z odpowiedzi przysłanej przez bank wynika, że selfie jest kolejną metodą identyfikacji tożsamości podczas zakładania rachunku przez klienta, a klienci mogą skorzystać także z przelewu na 1 zł – w tej metodzie klient potwierdza swoją tożsamość na podstawie przelewu z innego konta (6 wskazanych banków) lub wizyty kuriera − w tej metodzie tożsamość klienta potwierdzi kurier, który przyjedzie pod wskazany przez klienta adres.

mBank konto na selfie udostępnia od czerwca 2020 r. Otwarcie przez e-dowód przez stronę internetową bank udostępnił w marcu 2021 r., natomiast w marcu 2022 r. przez aplikację mobilną.

W Nest Banku możliwość otwarcia konta osobistego na selfie jest dostępna od listopada 2022 r. W ramach tego procesu, klient ma do wyboru trzy metody identyfikacji: OCR dowodu osobistego, odczytanie danych z warstwy elektronicznej dowodu osobistego lub przekazanie danych z aplikacji mObywatel. Bank oferuje także inne metody otwarcia konta osobistego za pomocą procesów online z wykorzystaniem wideoweryfikacji lub przez dokonanie przelewu na 1 zł.

PKO konto na selfie proponuje od lipca 2020 r. Bank dodał też, że od momentu podpisania umowy przez klienta do czasu okazania dokumentu tożsamości w oddziale klient może korzystać z konta w ograniczonym trybie (te ograniczenia to m.in. dzienny limit transakcji wynoszący 10 tys. zł., brak możliwości korzystania z e-urzędu i administracji państwowej przez bankowość elektroniczną np. złożenia wniosku 500+).

Santander konto na selfie proponuje od listopada 2020 r. Z kolei w VeloBanku to udogodnienie jest dostępne od maja 2020 r. (mogli więc z niego już korzystać klienci dawnego Getin Banku). W VeloBanku konto osobiste można także otworzyć przez aplikację mObywatel oraz za pośrednictwem kuriera.

Czy zakładanie konta na selfie jest bezpieczne?

Otwieranie konta na selfie jest uznawane za rozwiązanie bezpieczne. Robimy to przecież za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku pobranej ze sklepu Google Play lub z App Store. Poza tym bank prosi o pokazanie kilku ujęć twarzy, np. lewego i prawego profilu. Klient zakładający konto może też być poproszony o podniesienie głowy lub opuszczenie jej. Może być też zastosowane rozwiązanie takie jak w Alior Banku, czyli odczytanie kilku liczb, które będą wyświetlone w aplikacji mobilnej.

Bank dba, aby proces otwarcia konta był prosty, wygodny, ale również jak najbezpieczniejszy. Dlatego udostępniamy klientom różne ścieżki zakładania kont, w tym tzw. konto „na selfie”. Należy zwrócić uwagę, że niezależnie od sposobu założenia konta – czy będzie to Oddział, strona internetowa, aplikacja mobilna, proces ten musi być odpowiednio chroniony, aby zapewnić klientom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa – tak na pytanie postawione w śródtytule, odpowiedział Michał Mazur, ekspert cyberbezpieczeństwo w Santander Bank Polska. Michał Mazur dodał też, że – przy otwieraniu konta „na selfie” stosujemy m.in. rozwiązania biometryczne, które umożliwiają prawidłową weryfikację tożsamości osoby zakładającej konto. Cały proces przebiega zgodnie z najlepszymi praktykami i zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Czy można założyć konto w banku bez dowodu?

Odpowiedź na pytanie, czy można otworzyć konto w banku bez dowodu osobistego, może być tylko jedna: negatywna. Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Dlatego podczas zakładania konta osobistego na selfie klient musi zrobić zdjęcie obu stronom dowodu osobistego lub skorzystać z dowodu osobistego z warstwą cyfrową, ewentualnie aplikacji eDO.

Na selfie można otworzyć nie tylko konto osobiste. W kilku bankach w takim procesie można także wnioskować o kredyt gotówkowy. Kiedy klient znajdzie najlepszy kredyt gotówkowy dla siebie, a bank oferuje taką możliwość, wystarczy, że zeskanuje swoim telefonem kod QR, znajdujący się na stronie banku, żeby przejść do wypełniania wniosku we własnym telefonie.

Maciej Kazimierski, Totalmoney.pl

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 23.04.2024

Najnowsze artykuły z kategorii