BIK wprowadza Ofertę rodzinną. W pakiecie Alerty BIK

  • Lendtech
  • 10.11.2021

W świecie, w którym rytm nadają powszechna cyfryzacja oraz rosnące tempo życia, coraz większego znaczenia nabiera potrzeba ochrony danych osobowych. Zdają sobie z tego sprawę wszystkie pokolenia. Badania potwierdzają, że 87% osób w wieku 18-24 lata i aż 92% seniorów ma świadomość zagrożeń, jakie dla finansów osobistych oznacza wyciek czy kradzież danych.

Niestety, często z powodu beztroski czy zwykłego braku czasu, nie potrafimy proaktywnie przeciwdziałać w sytuacji ich utraty i skutecznie uniemożliwiać ich wykorzystanie do wyłudzeń. Z pomocą przychodzi Oferta Rodzinna BIK, która pozwala objąć ochroną nie tylko samego siebie, ale także grupę bliskich osób, na których nam zależy.

Nie wszyscy w równym stopniu potrafią właściwie zatroszczyć się o ochronę przed wyłudzeniem, gdy ich dane wpadną w niepowołane ręce. Dlatego powstała Oferta Rodzinna BIK. Jest ona adresowana do osób, które chcą zabezpieczyć przed wyłudzeniami nie tylko siebie, ale też swoich bliskich. Mogą to być rodzice lub teściowie, partner lub partnerka, ale także dorosłe dziecko. Kluczową osobą w tej opcji jest osoba, która podejmuje się roli opiekuna „grupy rodzinnej”. Inicjując grupę, opiekun obejmie ochroną te osoby, na których ochronie przed wyłudzeniem mu zależy.

Na czym polega Oferta Rodzinna BIK

Opiekun może zaprosić do wspólnej grupy cztery pełnoletnie osoby, które chce otoczyć opieką. Dzięki temu, będzie otrzymywał Alerty BIK ostrzegające o wyłudzeniu na dane swoje i chronionych bliskich. Będzie mógł zareagować w przypadku prób wyłudzeń. Równolegle każdy podopieczny otrzymuje Alerty BIK dotyczące jego samego.

Aktywowanie Alertu BIK oznacza, że objęci ochroną rodzinną zostaną w czasie rzeczywistym poinformowani o próbie wykorzystania swoich danych w celach przestępczych np.: do zaciągnięcia kredytu, pożyczki lub podpisania terminowego zobowiązania np. z firmą telekomunikacyjną.

Aby skorzystać z Oferty Rodzinnej BIK, zarówno opiekun, jak i podopieczni muszą zarejestrować się w BIK i potwierdzić swoją tożsamość. Posiadanie konta w BIK umożliwia też bardzo szybkie i proste zastrzeganie dowodu osobistego, jeśli podejrzewamy, że nasze dane wpadły w ręce przestępców.

Wystarczy jedno kliknięcia na swoim koncie bik.pl, by wyłączyć z obiegu dokument tożsamości i tym samym uniemożliwić wykorzystanie go do zaciągnięcia kredytu, pożyczki czy podpisania innej umowy przez oszusta.

Konieczność podawania danych osobowych w różnych miejscach i sytuacjach utrudnia skuteczne dbanie o ich bezpieczeństwo. Równocześnie, coraz bardziej wyszukane metody socjotechniczne stosowane przez oszustów powodują, że dość łatwo można udostępnić swoje dane osobom niepowołanym. A to już jest pierwszy krok do kłopotów finansowych. BIK od dawna oferuje narzędzia umożliwiające ochronę przed wyłudzeniami. Najważniejszym z nich są Alerty BIK, czyli sms-owe powiadomienia o próbach wyłudzenia. Wiemy jednak, że są osoby, które nie mają głowy do takich rozwiązań. Aby ułatwić im skorzystanie z ochrony, stworzyliśmy Ofertę Rodzinną, w ramach której mogą być otoczeni opieką przez swoich bliskich – mówi Marcin Gozdek, dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego BIK.

/BIK/Informacja prasowa

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 10.11.2021

Najnowsze artykuły z kategorii