1. Lendtech.pl
 2. >
 3. Wiadomości
 4. >
 5. Przełomowe...

Przełomowe wnioski liderów: perspektywy na przyszłość polskiego sektora finansowego z 27. Banking Forum & 23. Insurance Forum

 • Lendtech
 • 16.04.2024

4-5 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyło się 27. Banking Forum & 23. Insurance Forum. Wydarzenie jest kluczowym spotkaniem liderów sektora bankowego i ubezpieczeniowego oraz dostawców rozwiązań i przedstawicieli firm współpracujących z bankami i ubezpieczycielami. Podczas kongresu pół tysiąca uczestników wysłuchało prezentacji i debat z udziałem ekspertów świata finansów.

Forum zainaugurowała debata poświęcona podsumowaniu 20 lat Polski w Unii Europejskiej.  Prezentację wprowadzającą do dyskusji wygłosiła dr Małgorzata Bonikowska, Prezes, Centrum Stosunków Międzynarodowych; Adiunkt, Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego

Myślę, że możemy być dumni z tego, że mamy szóstą w krajach UE pozycje jeśli chodzi o gospodarkę, mamy 21 gospodarkę w skali świata, natomiast pytanie: co z tym chcemy dalej zrobić? Bo żyjemy niestety w znaczniej trudniejszych czasach, niż te, w których budowaliśmy te podstawy – komentowała dr Małgorzata Bonikowska.

Eksperci przeanalizowali prognozy i ich realizację w okresie dwóch ostatnich dekad członkostwa w UE, a także wysunęli rady na przyszłość. Omówiono tematy takie jak m.in. postęp rynku finansowego Polski po 20 latach od przystąpienia do UE, pozycja Polski na rynku europejskim, przyczyny nieprzyjęcia euro, przyszłość Polski w Unii oraz wpływ Państwa na sektor bankowy.

Ważnym tematem 27. edycji wydarzenia stało się budowanie konkurencyjności w cyfrowej rzeczywistości oraz potencjał technologii w rozwoju sektora finansowego. Prelegenci przeanalizowali tematy związane m.in. z rozwojem nowoczesnych produktów finansowych w cyfrowej gospodarce, technologiami zmieniającymi strategie biznesowe, barierami we wdrażaniu innowacji, budową ekosystemów bankowych, modernizacją regulacji dla innowacji, współpracą w ekonomii współdzielenia oraz wyzwaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem i ochroną danych klientów.

– Pierwszy obszar to wzrost wydajności banków, (…) hiperpersonalizacja, komunikacja z klientem wymaga działania tak naprawdę w czasie rzeczywistym. (…) – myślę, że to jest jeden z takich silnych trendów, który będzie w najbliższych latach  się utrzymywał. Drugi trend to kwestia związana z cyberbezpieczeństwem – podsumował Grzegorz Olszewski, Prezes Zarządu, Alior Bank.

Następnie eksperci pochylili się nad perspektywami rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego i bankowego do roku 2030. Przeanalizowali dynamikę rozwoju oraz regulacje ubezpieczeniowe i bankowe w Polsce na tle best practices rynków zagranicznych, trendy technologiczne wpływające na sektor, przyszłość rynku ubezpieczeniowego oraz możliwości wejścia nowych inwestorów zagranicznych na rynek polski. Poruszono także tematy z obszaru dopasowania rozwiązań do potrzeb klienta dotyczącem.in. adaptacji sektora finansowego do różnych pokoleń, integracji ubezpieczeń z aplikacjami bankowymi, poprawy doświadczeń mobilnych użytkowników, strategii ochrony interesów konsumenta oraz wpływu aplikacji mObywatel na dystrybucję w sektorze ubezpieczeń i bankowości.

My będziemy tak bardzo bezpieczni, jak będziemy uważać korzystając z usług cyfrowych, także w bankowości elektronicznej i ubezpieczeniach. Dlatego też skupiamy się na edukacji oraz na przestrzeganiu cyfrowej higieny, tak, żeby nasze usługi były po pierwsze korzystne, po drugie wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne – komentował dr Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Cyfryzacji.

Dzień drugi Forum rozpoczął panel Kobiety w finansach poświęcony równości szans i różnorodności. Dyskusja ekspertów objęła zwiększenie udziału kobiet w sektorze finansowym, strategie redukcji nierówności płacowych w kontekście gender pay gap, metody przeciwdziałania stereotypom płciowym oraz przykłady dobrych praktyk pracodawców w tworzeniu inkluzywnych środowisk pracy.

Prelegenci przeanalizowali wykorzystanie open data i AI w bankowości m.in. w zakresie tworzenia bezpiecznego i etycznego AI w finansach, hiperpersonalizacji i związanych z nią ryzyk, adaptacji technologii chmurowych do nowych modeli zarządzania danymi, potencjału generatywnej sztucznej inteligencji w monetyzacji i budowie modeli, roli danych w strategiach AI instytucji finansowych oraz konkretnych zastosowaniach AI w bankowości. Nie zabrakło komentarza odnośnie wpływu regulacji ESG na rynek nieruchomości i hipotek w Polsce.

Kolejna część kongresu podzielona została na dwie ścieżki tematyczne: bankową oraz ubezpieczeniowa. Część bankowa objęła zagadnienia związane z nierozwiązanymi problemami polskiej bankowości m.in. zmniejszaniem się sektora bankowego w stosunku do wielkości gospodarki, problemami regulacyjnymi i prawnymi oraz strategiami ich akceptacji, stabilnością finansową i zaostrzaniem polityki pieniężnej oraz wnioskami z kryzysów finansowych. Prelegenci rozmawiali również o roli kształcie systemu bankowego w Polsce.

Poruszono kwestie dotyczące rynku kapitałowego w Polsce i Europie takie jak m.in. strategie ożywienia polskiego rynku kapitałowego i zwiększenia jego roli w finansowaniu gospodarki, przyszłość IPO w Polsce i przyciąganie nowych emitentów na GPW oraz sposoby zwiększenia finansowania inwestycji w Europie poprzez rynek kapitałowy. Omówione zostały tematy z zakresu  automatyzacji procesów w bankach oraz jej nowych wyzwaniach i perspektywach w obsłudze klientów – eliminacja papierowej dokumentacji, bezpieczeństwo przed cyberatakami, wpływ mobilnego dostępu na efektywność procesów bankowych oraz narzędzia umożliwiające klientom śledzenie postępu ich wniosków czy transakcji w kredytach hipotecznych.

W ramach części ubezpieczeniowej odbyła się dyskusja na temat zderzenia świata ubezpieczycieli i pośredników w kontekście cyfryzacji. Omówiono aspekty relacji z klientem w erze cyfryzacji, wpływ nowych technologii na sposób, w jaki ubezpieczyciele i pośrednicy obsługują klientów oraz na zmiany w oczekiwaniach i potrzebach klientów w zakresie usług ubezpieczeniowych. Następnie akcent przeniesiono na rolę ubezpieczeń w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Eksperci skomentowali kwestie związane z prywatnie finansowaną częścią systemu opieki zdrowotnej i jej uzupełnieniem dla systemu finansowanego ze środków publicznych, optymalny system finansowania opieki zdrowotnej, uwzględniając rolę finansowania prywatnego i zakładów ubezpieczeń, perspektywy rozwoju rynku ubezpieczeń zdrowotnych w najbliższych pięciu latach oraz główne wyzwania systemu opieki zdrowotnej. Nie zabrakło analizy dotyczącej ewolucji dystrybucji ubezpieczeń. Prelegenci omawiali przyszłość wyszukiwania i sprzedaży ofert w kontekście zmian w zachowaniach klientów, roli sztucznej inteligencji, personalizacji ofert, ochrony danych, przyszłości systemów agencyjnych i roli banków w dystrybucji ubezpieczeń, zastanawiając się nad zmianą modelu dystrybucji na rzecz chatbotów i automatyzacji.

W gronie prelegentów 27. Banking Forum & 23. Insurance Forum wystąpili m.in.:

 • Paweł Bandurski, Prezes Zarządu, Bank BPH
 • Tomasz Bardziłowski, Prezes Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych
 • Tadeusz Białek, Prezes Zarządu, Związek Banków Polskich
 • Elżbieta Czetwertyńska, Prezes Zarządu, Citi Handlowy
 • Elisabetta Falcetti, Regional Director, Head of Poland and the Baltic States, European Bank for Reconstruction and Development
 • Aleksandra Friedel, Prezes Zarządu, Unilink w Polsce
 • Magdalena Macko-Gizińska, Członek Zarządu ds. Relacji z klientami, Nationale Nederlanden
 • Piotr Mazur, Wiceprezes Zarządu, PKO Bank Polski S.A.
 • Karolina Mitraszewska, Wiceprezes Zarządu, Nest Bank
 • Marcin Nedwidek, Prezes Zarządu, UNIQA
 • Paweł Nierada, Pierwszy Wiceprezes Zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Aneta Podyma, Prezes Zarządu, Unum
 • Magdalena Proga-Stępień, Członkini Zarządu, Pion Bankowości Detalicznej, Santander Bank Polska
 • Paweł Pytel, Wiceprezes Zarządu, Allianz
 • Beata Siwczyńska-Antosiewicz, CFO, Generali
 • Leszek Skiba, Prezes Zarządu, Bank Pekao S.A.
 • Leszek Skop, Prezes Zarządu, PKO Ubezpieczenia
 • Lucyna Stańczak-Wuczyńska, Przewodnicząca, Członkini niezależna Rady Nadzorczej,
  BNP Paribas Bank Polska S.A.
 • Beata Stelmach, Członek Rady Nadzorczej, Bank Millennium
 • Cezary Stypułkowski, Prezes Zarządu, mBank

Pełna lista prelegentów na: https://bankowosciubezpieczenia.pl/prelegenci/

Partnerzy Strategiczni: BOŚ Bank, Carsmile, Comarch, EY, Hitachi, Limitless Technologies, PKO BP, PKO Ubezpieczenia, Wordline

Partnerzy: Alior Bank, Cash Director, Cenatorium, e-point, Fujitsu, Integral Solutions, IBA Group, iBooster, KPMG, KUKE, OpenText, VeloBank, Abak, ProfessCapital
Partner Multimediów: m-Sound
Główny Patronat Medialny Insurance Forum: Gazeta Ubezpieczeniowa

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją 27. Banking Forum & 23. Insurance Forum.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 16.04.2024

Najnowsze artykuły z kategorii