Revolut Money Report: koniec wakacji, czas zadbać o portfele

  • Lendtech
  • 01.09.2023

Revolut, globalna aplikacja finansowa, z której korzysta ponad 30 milionów klientów na świecie i ponad 2,5 miliona w Polsce, ulepsza swoją ofertę depozytowo-kredytową. Tym razem zwiększa oprocentowanie kont oszczędnościowych w EUR do 2,7% w skali roku w planie Ultra (wzrosło też oprocentowanie kont w planach Standard, Plus, Premium i Metal). W produktach kredytowych nowością jest możliwość zwiększenia limitu na kartach kredytowych w uproszczonym procesie. Aż 54% uprawnionych klientów zdecydowało się skorzystać z okazji i podwyższyć limit na swoich kartach kredytowych.

Revolut Money Report: koniec wakacji, czas zadbać o portfele

Powakacyjny dołek finansowy

W lipcu b.r. Revolut zapytał 11 tysięcy osób w Europie o to jak widzą swoje wydatki, oszczędności i inwestycje po powrocie z wakacji. Na pytanie czy zaczną oszczędzać lub inwestować odpowiedziało 1000 osób w Polsce. 26% spośród nich wskazało, że wrzesień to dobry czas by włączyć oszczędny styl życia, a 19% potrzebuje tego po dużych wydatkach wakacyjnych (najwyższy odsetek w 11 krajach). Czy Polacy muszą zacisnąć pasa? Wakacje tanie nie były. Od maja do lipca b.r. polscy klienci Revolut wydali za granicą średnio 2130 zł na osobę (+6% więcej niż rok temu i o 43% więcej niż w 2020 r.) Mimo to, co czwarty respondent w Polsce nie planuje nic zmieniać, bo ma już ustalony sposób zarządzania pieniędzmi (11%), regularnie oszczędza lub inwestuje (14%).

Odbudowa zapasów

Na pytanie wprost ile udaje Ci się zaoszczędzić w każdym miesiącu 18% badanych w Polsce twierdzi, że nic. 23% szacuje tę kwotę poniżej 220 zł (50 eur), 20% na 220-450 zł (50-100 eur) a 14% na 450-890 zł (100-200 eur). Co dziesiąta osoba (11%) jest w stanie zaoszczędzić co miesiąc 890-2230 zł (200-500 eur), a 6% wskazuje wyższe kwoty. Z myślą o oszczędzających Revolut wprowadził kolejne podwyżki oprocentowania w Saving Vaults, czyli kontach oszczędnościowych z codzienną wypłatą odsetek. Tym razem, wzrosło oprocentowanie dla waluty EUR, z 1%, 1,25%, 1,75%, 2% i 2,5% w skali roku w planie Standard, Plus, Premium, Metal i Ultra, do kolejno 1,1%, 1,35%, 1,85%, 2,1% i 2,7%. Stawki dla kont w PLN od podwyżki w czerwcu nie zmieniły się, to kolejno 4,05%, 4,25%, 4,8%, 5% i 5,2% w skali roku w planie Standard, Plus, Premium, Metal i Ultra.

Kumulacja wydatków szkolnych

Barierą dla powakacyjnych postanowień w zakresie oszczędzania mogą być wydatki związane z powrotem do szkoły, na studia i do pracy. Kumulują się we wrześniu. Edukacja w Polsce jest darmowa, ale w praktyce wiąże się z wieloma składkami, opłatami, zakupami. 59% badanych uważa, że koszty edukacji w Polsce są za wysokie, a 36% postuluje ich obniżenie. 23% jest zdania, że dobre szkoły i uniwersytety są na ogół prywatne i zbyt drogie (drugi najwyższy odsetek w 11 krajach). 24% widzi to w lepszych barwach, wskazują, że w Polsce są tanie i dobre szkoły publiczne. Tylko 3% uważa, że gdyby edukacja byłaby tania to jakość kształcenia by spadła. Książki, kursy językowe, czesne, zajęcia sportowe, laptop, wycieczki, jesienne ubrania, korepetycje, to nie są tanie rzeczy.

Łatanie budżetu

By odbudować się finansowo po wakacjach warto poddać wydatki mocniejszej kontroli. 36% badanych w Polsce deklaruje, że robi to już za pomocą aplikacji i narzędzi cyfrowych, a 17% za pomocą notatnika i spisanej ręcznie listy. Każda metoda jest dobra. Powakacyjny budżet można też łatać czasowo za pomocą kredytu i okresu bezodsetkowego – w karcie kredytowej Revolut trwa on 2 miesiące. Nowością w aplikacji jest też możliwość zwiększenia limitu na kartach kredytowych w uproszczonym procesie. Pilotaż odbył się latem. 54% uprawnionych klientów zwiększyło swój limit karcie. Warto mieć pod ręką różne możliwości, choćby na wszelki wypadek.

Kto płaci?

Wydatki, np. studenckie, można też współdzielić. 11% badanych w Polsce uważa, że koszty studiów dzieci powinni pokrywać rodzice, a 21% dopuszcza udział młodych w finansowaniu studiów tylko gdy nie stać na to rodziny. 15% wskazuje jednak, że młodzi powinni finansować koszty swoich studiów np. za pomocą kredytów studenckich, a 12% deklaruje, że w ramach edukacji finansowej powinni nawet z wyprzedzeniem odkładać pieniądze, które potem wydadzą na studia. Co piąty badany uważa, że wydatki związane ze studiami najlepiej pokryć ze stypendiów lub zapomogi (20%).

Revolut Bank stale udoskonala swoje produkty oszczędnościowe i kredytowe w Polsce. Niezależnie od tego, czy są to konta oszczędnościowe Saving Vaults w EUR, czy karty kredytowe z cashbackiem w PLN, staramy się pomóc klientom uzyskać więcej korzyści z ich pieniędzy, oferując przyjazne usługi finansowe w aplikacji – powiedział Tomasz Jarczyk, Head of Credit w Revolut.

Środki w sejfach na oszczędności objęte są systemem gwarancji depozytów (DGS) do kwoty 100 tys. EUR na klienta i przechowywane na rachunkach zaufanego partnera bankowego (Aion Bank). Więcej informacji o produkcie oraz zasady i warunki oferowanej usługi znaleźć można na stronach produktu i w regulaminie.

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 01.09.2023

Najnowsze artykuły z kategorii