BIK: sprzedaż pożyczek gorsza niż rok temu

  • Lendtech
  • 26.03.2021

W lutym 2021 roku instytucje pożyczkowe odnotowały gorszą sprzedaż niż rok temu – czytamy w najnowszym raporcie Biura Informacji Kredytowej.

 

Z raportu BIK wynika, że instytucje pożyczkowe udzieliły w lutym mniej pożyczek zarówno w ujęciu ilościowym, jak i liczbowym. Odpowiednio mniej o 11% i 14,1% niż rok temu, a średnia wartość udzielonej pożyczki pozabankowej wyniosła 2 254 zł i była nieznacznie niższa (-0,2%) od średniej wartości pożyczki udzielonej w lutym ubiegłego roku.

 

W ujęciu liczbowym gros udzielonych pożyczek stanowiły te do 1 tys. zł. W ujęciu wartościowym pożyczki te miały 10,8% udział w sprzedaży. We wszystkich przedziałach kwotowych udzielonych pożyczek odnotowano ujemne dynamiki zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym. Największy spadek sprzedaży odnotowano w pożyczkach z przedziału kwotowego od 2 do 3 tys. zł.

 

Sektor pożyczkowy wciąż jest daleki od stanu sprzed epidemii. To w dużej mierze efekt regulacyjny (ograniczenie maksymalnych cen pożyczek), ale też ogólnych tendencji w gospodarce wynikających z lockdownu. Przy mniejszym poziomie konsumpcji, spadają też potrzeby pożyczkowe. Sytuacja wydaje się bliższa stabilizacji, ale prognozowanie co do przyszłości sprzedaży w przyszłości wciąż jest obarczone dużym ryzykiem, które dodatkowo potęguje III fala pandemii.

Jak jest przyszłość finansów w nowym cyfrowym świecie?

 

Chcesz wiedzieć jak jest przyszłość rynku pożyczkowego, digital lending i consumer finance? Zachęcamy do wysłuchania podcastu w ramach cyklu EF Connect Talks z wiceprezesem BIK – Sławomirem Grzelczakiem. Fire Chat o New Consumer Finance to wywiad nagrany podczas konferencji E-Commerce Fintech Connect.

 

Raport BIK dostępny jest tutaj.

 

/AP/BIK

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 26.03.2021

Najnowsze artykuły z kategorii