1. Lendtech.pl
  2. >
  3. Wiadomości
  4. >
  5. Mastercard...

Mastercard udostępnia kalkulator śladu węglowego

  • Lendtech
  • 14.04.2021

Kalkulator śladu węglowego na narzędzie opracowane przez Mastercard we współpracy z szwedzkim fintechem Doconomy. Banki na całym świecie będą mogły zintegrować kalkulator ze swoimi aplikacjami za pomocą nowych interfejsów API.

Klienci banków będą mogli za pomocą aplikacji sprawdzić jaki ślad węglowy pozostawiają zrobione przez nich zakupy – pod warunkiem, że skorzystają z rozwiązania dostarczanego przez sieć Mastercard. Twórcom kalkulatora przyświeca idea skłonienia ludzi na całym świecie do bardziej zrównoważonych zachowań konsumenckich.

 

Millenialsi i Pokolenie Z najbardziej wyczuleni na ochronę środowiska

Z badania przeprowadzonego przez Mastercard wynika, że 54% respondentów postrzega zmniejszenie swojego śladu węglowego jako istotne, a dalsze 58% jest świadome tego jak ich działania przyczyniają się do stanu środowiska naturalnego. Szczególnie wyczuleni na ten aspekt są Millenialsi i Pokolenie Z.

 

Wygląda zatem, że pomysł spotka się z zainteresowaniem – konsumenci w czasie pandemii zrobili się bardziej wyczuleni na kwestie ekologiczne i poszukują narzędzi, które mogłyby im dostarczyć rzetelnych informacji o ich wpływie na środowisko. Jeśli będą mieli dostęp do wygodnego narzędzia w ramach aplikacji mobilnej banku tudzież fintechu, to w zasadzie wypełni się większość ich oczekiwań.

Kalkulator bazuje na wskaźniku Aland Index – opracowanego przez Doconomy i Alandsbanken specjalnie do monitorowania śladu węglowego w płatnościach i fintechach. Rozwiązanie oparte jest o cloud computing i zaawansowaną analitykę. Banki mogą dodatkowo uzupełniać wyniki o dodatkowe zmienne. Twórcy aplikacji chcą również zaangażować konsumentów w ochronę środowiska poprzez przekazywanie darowizn lub korzystanie z programów lojalnościowych banków – w ramach programu Priceless Planet Coalition planowane jest posadzenie 100 mln nowych drzew do 2026 roku.

 

/AP

Autor: Lendtech   |   Data publikacji: 14.04.2021

Najnowsze artykuły z kategorii